W rozporządzeniu ministra zdrowia z 22 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 2295) wprowadza się zmiany, które polegają na tym, że w przypadku udzielania świadczeń na bloku operacyjnym w trybie hospitalizacji i hospitalizacji planowej, świadczeniodawca zapewnia w zakresie kwalifikacji personelu równoważnik co najmniej części wymiaru etatu lekarza posiadającego specjalizację I lub II stopnia w dziedzinie anestezjologii lub anestezjologii i reanimacji, lub anestezjologii i intensywnej terapii, lub tytuł specjalisty w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, lub lekarza w trakcie specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii bezpośrednio nadzorowanego przez lekarza specjalistę w dziedzinie anestezjologii lub anestezjologii i reanimacji, lub anestezjologii i intensywnej terapii, z uwzględnieniem czasu oraz intensywności pracy bloku operacyjnego.
Z projektu wynika, że harmonogram pracy lekarzy może określać łączenie, w czasie dyżuru medycznego, realizacji świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w poszczególnych komórkach organizacyjnych.
W sytuacji gdy świadczeniodawca udzielający świadczeń w trybie hospitalizacji i hospitalizacji planowej zapewnia jednocześnie w lokalizacji świadczenia w trybie ambulatoryjnym w innych komórkach organizacyjnych świadczeniodawcy, realizacja świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w trybie hospitalizacji i hospitalizacji planowej może być łączona z realizacją świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w trybie ambulatoryjnym, z uwzględnieniem intensywności pracy poszczególnych komórek organizacyjnych. Wynika z tego, że możliwe jest łączenie przez lekarza dyżuru na oddziale szpitalnym z pracą w przychodni.
Wprowadzenie takich rozwiązań jest motywowane potrzebą optymalnego zaplanowania pracy personelu. Resort zdrowia zapewnia, że zmiany te nie będą miały negatywnego wpływu na jakość udzielanych świadczeń.
Skrócenie terminu wejścia w życie przepisów podyktowane jest koniecznością zagwarantowania dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej w sytuacji ograniczonych zasobów kadrowych personelu medycznego.
Jest to uzasadnione w sytuacji, gdy wielu lekarzy, zarówno rezydentów jak i specjalistów, wypowiedziało klauzulę opt-out, co od 1 stycznia 2018 roku spowoduje duże problemy z obsada dyżurów w szpitalach.