Na mocy ustawy z dniem 1 lipca 2015 roku zostaną utworzone rejonowe komisje lekarskie i Centralna Komisja Lekarska, zastąpią dotychczasowe wojewódzkie komisje lekarskie, okręgowe komisje lekarskie i Centralną Komisję Lekarską. Rejonowe komisje lekarskie będą orzekać w składzie co najmniej dwuosobowym, natomiast Centralna Komisja Lekarska będzie rozpatrywać odwołania w składzie trzyosobowym
Ustawa określa zasady działania komisji lekarskich oraz zasady i tryb orzekania przez te komisje w sprawach ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej lub oceny stanu zdrowia funkcjonariuszy i kandydatów na funkcjonariuszy służących w Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biurze Ochrony Rządu, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i Służbie Więziennictwa.
Czytaj: Komisje lekarskie podlegające MSW uregulowane ustawą >>>
Ponadto komisje lekarskie będą orzekać w sprawach ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej kandydatów do pracy w wyodrębnionych komórkach organizacyjnych kontroli skarbowej, inspektorów i pracowników zatrudnionych w tych komórkach oraz kandydatów do pracy w wydziale skarbowym, a także pracowników wywiadu skarbowego.
Ustawa określa stopnie zdolności do służby i pracy zarówno kandydatów, jak i funkcjonariuszy i pracowników. Wykaz chorób i ułomności oraz kategorii zdolności do służby albo pracy, na podstawie którego jest wydawane orzeczenie o zdolności lub niezdolności kandydata albo funkcjonariusza, albo pracownika, określą akty wykonawcze wydane przez upoważnione organy.
Ujednolicono kategorie zdolności do służby, wprowadzając następujące kategorie: A – „zdolny do służby”, B – „zdolny do służby z ograniczeniem”, C – „niezdolny do służby”.
Komisje lekarskie będą podlegać ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku, z wyjątkiem dwóch przepisów (art. 60 pkt 6 i art. 63 pkt 5 i 6), które wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.