Na gruncie nowego zarządzenia proponuje się podwyższenie współczynnika korygującego dla świadczeń udzielonych dzieciom do ukończenia 18. roku życia do 1,3 (dotychczas 1,2). Jednocześnie projekt przewiduje wprowadzenie nowych współczynników dla świadczeń udzielonych kobietom okresie w ciąży oraz połogu w ramach świadczeń ogólnostomatologicznych w wymiarze 1,2 oraz współczynnika 1,5 dla świadczeń profilaktyki stomatologicznej. Zmianie ulec ma również wycena procedury „wypełnienie ubytku korony zęba mlecznego” na 50 pkt.

Ponadto proponuje się ujednolicenie regulacji dotyczącej etatu przeliczeniowego. W dotychczasowym zarządzeniu jego wartość punktowa nie była określona, co umożliwiało dyrektorom poszczególnych oddziałów wojewódzkich ustalanie własnych wartości tego wskaźnika. Obecnie proponuje się wprowadzenie zasady, zgodnie z którą etat przeliczeniowy wynosić będzie 15.000 pkt miesięcznie (na jednego lekarza udzielającego świadczeń przez 5 dni w tygodniu po 6 godzin dziennie). Niemniej jednak, w projekcie wskazano możliwość ustalenia - w uzasadnionych sytuacjach - innych wartości etatu przeliczeniowego przez dyrektorów oddziałów NFZ, jedynie pod warunkiem poinformowania o tym prezesa Funduszu. Umowy na świadczenia stomatologiczne będą natomiast zawierane co do zasady na jeden etat przeliczeniowy dla jednego lekarza (z możliwością zwiększenia lub zmniejszenia za zgodą dyrektora).

 

 

Co ciekawego, pomimo proponowanego wzrostu wyceny świadczeń stomatologicznych, zmiany mają kosztować jedynie 54 mln zł rocznie. Przy całkowitym budżecie NFZ na stomatologię w wysokości 1,8 mld zł wydaje się to kwotą bardzo niewielką, która nie wpłynie istotnie na polepszenie sytuacji finansowej świadczeniodawców.

Ewentualne uwagi do projektu zarządzenia można zgłaszać do 10 lutego 2017 roku.

Opracowanie: adw. Damian Konieczny

Źródło: www.nfz.gov.pl