W październiku 2015 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł (sygn. akt K 12/14), że przepisy pozwalające lekarzowi skorzystać z klauzuli sumienia i odmówić wykonania świadczenia zdrowotnego finansowanego ze środków publicznych tylko pod warunkiem, że wskaże pacjentowi, kto mu może pomóc, są niezgodne z konstytucją.
Zdaniem Trybunału to nie na lekarzu, a na państwie, ciąży w takiej sytuacji obowiązek poinformowania pacjenta o realnej możliwości uzyskania świadczenia zdrowotnego.
Orzeczenie Trybunału weszło w życie z momentem publikacji i teraz w polskim prawie nie ma przepisów regulujących sytuację, w której pacjent ma prawo do świadczenia, ale lekarz go odmawia powołując się na klauzulę sumienia. Nie wiadomo więc, jak pacjent ma się dowiedzieć się, kto może mu pomóc.
Prezes NFZ zgodził się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, który zgłaszał postulaty w tej sprawie, że obecne przepisy wymagają interwencji. Pod koniec marca 2016 zwrócił się więc do ministra zdrowia o modyfikację odpowiednich regulacji.
Na początku marca 2016 minister zdrowia Konstanty Radziwiłl stwierdził, że resort nie planuje takiej nowelizacji przepisów, aby nakładałyby one na określone instytucje obowiązek wskazania miejsca wykonania świadczenia, którego lekarz odmówi ze względu na klauzulę sumienia.
Czytaj: Minister Radziwiłł: sumienie lekarza jest ważniejsze od pacjenta>>>