Prezes wyjaśnił, że w związku z tym istnieje konieczność rozbudowy infrastruktury sprzętowej dedykowanej na potrzeby obsługi CWU oraz konieczność modernizacji aplikacji oraz przebudowy struktur bazy danych. W roku 2014 została zaplanowana kolejne rozbudowa infrastruktury sprzętowej, służącej między innymi środowisku CWU.
Odpowiadając na pismo poseł Julii Pitery, przewodniczącej Sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji, prezes Pakulski wyjaśnia, że ocena jakości oraz aktualności danych nadsyłanych z ZUS i KRUS a także z MSW (baza PESEL) jest elementem stałego monitoringu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Działania związane z weryfikacją danych przekazywanych przez ZUS, KRUS i MSW prowadzone są przez Fundusz dla pakietów danych oraz jednostkowo, ramach indywidualnych wniosków o udostępnienie danych.
Proces uzupełniania danych i ich aktualizacji prowadzony jest na bieżąco z ZUS i KRUS i z analiz danych wynika, że podmioty zobowiązane do realizacji obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego kierują do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokumenty zawierające błędy, a ich korygowanie wydłuża czas prawidłowej rejestracji z NFZ.
Potwierdzenie uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej opierać się musi na wiarygodnych danych zgłoszeniowych, z których dane personalne muszą być zgodne z danymi w bazie PESEL MSW, skąd Fundusz pozyskuje informacje o nowo nadanych numerach PESEL, aktualizacjach danych personalnych oraz o datach zgonów. Poprawne dane mają wpływ na proces potwierdzenia uprawnień w eWUŚ i proces rozliczeń świadczeń opieki zdrowotnej w NFZ.
W roku 2013 przeprowadzono kilkakrotnie analizy porównawcze danych z ZUS i KRUS z danymi z MSW, z których wynika, że baza PESEL nie jest referencyjna dla NFZ. Dotyczy to zarówno danych o datach zgonu (różnice w datach rzeczywistych a zapisanych w systemie PESEL), przepisywania daty zgonu niewłaściwej osobie (również żyjącym), błędnej rejestracji danych personalnych (błędy w imionach i nazwiskach) czy podwójnym (wielokrotnym) nadawaniu numer PESEL tej samej osobie (dotyczy głównie obcokrajowców).
Wyniki analiz i zbiory z błędnymi, zdaniem NFZ, danymi przekazywane były do MSW w celu weryfikacji i skorygowania błędów. W tej grupie danych prace nad aktualizacją i jakością w dalszym ciągu trwają.
23 stycznia 2014 roku o godzinie14.00 w gmachu Sejmu RP (w sali nr 102,bud.C) w Warszawie odbędzie się posiedzenie Komisji Administracji i Cyfryzacji, w trakcie którego zostanie przedstawiona informacja o potencjalnych barierach przy aktualizowaniu bazy ubezpieczonych.
Prezes NFZ: eWUŚ działa, zastrzeżenia dotyczą Centralnego Wykazu Ubezpieczonych
Według prezesa NFZ Marcina Pakulskiego system elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) działa bez zarzutu. Prezes przyznał natomiast, że w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, który stanowi źródło danych dla eWUŚ, NFZ dostrzega istotne problemy związane z przetwarzaniem dużych wolumenów danych, które zasilają ten system.