Dotyczy to kilkunastu tysięcy deklaracji w całym kraju. W raportach wstecznych przekazanych z oddziałów NFZ do rozliczenia opatrzono je statusem „błąd 99 – brak uprawnień do świadczeń, tyko dane personalne i adresowe” oraz usunięto z list POZ przekazanych z dniem 1 lipca 2014 za miesiąc czerwiec 2014.
Porozumienie informuje, że operacji tej dokonano na poziomie Centrali NFZ a nie oddziałów.
- Deklaracje takie znajdują się w systemie od lat i nigdy nie traktowano ich jako błąd, a jedynie informacje w POZ. Z nieznanych nam przyczyn nagle w czerwcu tego roku zmieniono status tych deklaracji, będących w systemie od lat, z „informacja” na „błąd”, czyli przesunięto w systemie eWUŚ i weryfikacji prawa do świadczeń – napisała prezes PPOZ w liście do prezesa NFZ.
Za wykreślonych pacjentów NFZ nie zapłaci lekarzom za czerwiec 2014. Normalnie dostają za każdego ponad 8 zł miesięcznie.
Porozumienie twierdzi, że weryfikacji za pomocą platformy eWUŚ nie da się zastosować do świadczeń medycyny rodzinnej i wnioskuje o przywrócenie deklaracjom ich pierwotnego statusu oraz ponownej weryfikacji czerwcowych list POZ w całym kraju.
PPOZ protestuje przeciwko weryfikacji listy pacjentów POZ
Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia protestuje przeciwko usunięciu z list lekarzy rodzinnych osób zweryfikowanych przez system eWUŚ jako nie posiadających prawa do świadczeń.