Kyprolis® to nowy, selektywny i nieodwracalny inhibitor proteasomu drugiej generacji, który został dopuszczony do leczenia opornych/nawrotowych postaci szpiczaka plazmocytowego. Terapia lekiem Kyprolis® w porównaniu z obowiązującym standardem stosowanym w terapii pacjentów z opornym nawrotowym szpiczakiem plazmocytowym wydłuża czas przeżycia wolnego od progresji o 8,7 miesiąca.

Opinia dotyczy leku Kyprolis® (carfilzomib) w skojarzeniu z lenalidomidem oraz deksametazonem w leczeniu dorosłych pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym, u których wcześniej zastosowano przynajmniej jeden schemat leczenia.  

Producentem produktu leczniczego Kyprolis® jest Onyx Pharmaceuticals Inc. Onyx. 

Blincyto® to pierwsze i jedyne bispecyficzne przeciwciało, skierowane przeciwko cząsteczce CD19 i aktywujące limfocyty T CD3 (BiTE®) oraz pierwsza immunoterapia, zarejestrowana do stosowania u pacjentów z nawrotową lub oporną ostrą białaczką limfoblastyczną (ALL) z prekursorowych limfocytów B bez obecności chromosomu Philadelphia (Ph-) w rzadkim i szybko postępującym nowotworze układu krwiotwórczego.

Stosowany jest w celu leczenia pacjentów z nawrotową lub oporną ostrą białaczką limfoblastyczną (ALL) z prekursorowych limfocytów B bez obecności chromosomu Philadelphia (Ph-). 

Czytaj: Od 1 września 2015: nowa lista leków refundowanych >>>

- Zarejestrowanie tych leków w Europie to ważny krok naprzód dla pacjentów, którzy potrzebują nowych terapii w leczeniu tych rzadkich nowotworów krwi. U pacjentów ze szpiczakiem mnogim okresy remisji stają się coraz krótsze po każdym cyklu terapii, co podkreśla potrzebę opracowania nowych metod leczenia. Wyniki badania ASPIRE pokazują, że Kyprolis® znacząco wydłuża czas życia pacjentów bez progresji choroby. Zdolność nowych terapii do generowania silnych i trwałych reakcji u pacjentów może pewnego dnia zmienić ten śmiertelny nowotwór w chorobę przewlekłą, której przebieg będzie można kontrolować. Rejestracja Blincyto® jest szczególnie istotna dla pacjentów z nawrotową lub oporną postacią białaczki limfoblastycznej (ALL) z prekursorowych limfocytów B bez obecności chromosomu Philadelphia (Ph-), którzy ze względu na charakter choroby nie posiadają wielu opcji leczenia, a u których mediana przeżycia z tym typem ALL wynosi 3-5 miesięcy - powiedział Sean E. Harper, (M.D), wiceprezes ds. badań i rozwoju w firmie Amgen.

Pozytywne opinie Komitetu CHMP będą teraz weryfikowane przez Komisję Europejską (KE). W razie zatwierdzenia, pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w procedurze centralnej z jednolitym oznakowaniem zostanie przyznane w 28 państwach będących członkami UE. Norwegia, Islandia i Liechtenstein, jako członkowie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) podejmą decyzje na podstawie odpowiednich decyzji KE.

Źródło praktycznej informacji na temat prawa farmaceutycznego oraz wynikających z niego obowiązków właścicieli aptek stanowi produkt LEX Apteka. Udostępnia on również komentarze ekspertów, a także daje możliwość zadawania pytań.

LEX Apteka można bezpłatnie przetestować: www.produkty.lex.pl/apteka