Wcześniej podobny wniosek poparła sejmikowa Komisja Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego, która kilkukrotnie w ostatnich miesiącach debatowała o ty, jak uratować kontrakt z NFZ dla szpitala w Kowanówku wobec zaproponowanych przez ministerstwo zdrowia zmian dotyczących wprowadzenia sieci szpitali.
Rezultatem wprowadzanych rozwiązań jest to, że placówka rehabilitacyjno-kardiologiczna nie została przyjęta do projektowanej tzw. podstawowej sieci szpitali i o pieniądze na leczenie pacjentów musiałaby zabiegać w organizowanych przez NFZ konkursach.
Zarząd województwa i radni obawiali się, że może to pozbawić placówkę kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i zaproponowali (po rozmowach z władzami wielkopolskiego oddziału NFZ) połączenie ze Szpitalem Wojewódzkim w Poznaniu.
Takiej treści uchwałę przekazano teraz do zaopiniowania między innymi związkom zawodowym i radom społecznym obu tych jednostek.
Szpital Rehabilitacyjno-Kardiologiczny w Kowanówku prowadzi cztery oddziały: kardiologii, dwa oddziały rehabilitacji kardiologicznej oraz rehabilitacji narządu ruchu. Poza tym w placówce działa poradnia kardiologiczna, zakład rehabilitacji, pracownia kardiologii inwazyjnej, pracowni elektroterapii i elektrostymulacji serca oraz pracownia RTG i EKG.
Historia szpitala sięga II połowy XIX wieku, kiedy powstał jako drugie sanatorium w Polsce. Zlokalizowany jest w Kowanówku koło Obornik.
Szpital Wojewódzki w Poznaniu działa przy ulicy Juraszów. Posiada kilkanaście oddziałów, zespół poradni oraz pracownie diagnostyczne. Częścią placówki jest także szpital rehabilitacji w Kiekrzu.
Nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wprowadzającą tzw. sieć szpitali, pod koniec marca 2017 przyjął Sejm, a następnie Senat. Przez prezydenta została podpisana 13 kwietnia 2017.
Pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie będą ogłaszane nie później niż do 27 czerwca 2017. Do 26 września 2017 zostaną uzupełnione o podmioty, które powstaną w wyniku połączenia. Wykazy będą obowiązywały od 1 października 2017 roku przez kolejne 4 lata.
W sieci będą mogły znaleźć się placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne).
Placówki znajdujące się w sieci będą podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne. Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Sieć będzie też obejmować między innymi ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.
Magdalena Okoniewska
Źródło: www.umww.pl