Osocze bogatopłytkowe jest jednym z elementów naturalnego procesu obrony i regeneracji organizmu przy wszelkich urazach. Dzięki czynnikom wzrostu korzystnie wpływa na odbudowę mięśni i ścięgien oraz przyspiesza proces gojenia. Terapia PRP stosowana jest najczęściej w przypadku urazów mięśni szkieletowych, urazów i schorzeń stawów, a także w przypadku zwyrodnień stawów biodrowych, kolanowych oraz łokciowych. Terapia PRP bardzo korzystnie oddziałuje także na proces gojenia się tkanek miękkich i wspomaga leczenie stanów zapalnych kości.
– Zabieg z wykorzystaniem osocza PRP polega na pobraniu od pacjenta około 15 ml krwi żylnej, a następnie na jej odwirowywaniu w odpowiednim urządzeniu. Po takiej obróbce osocze bogatopłytkowe zostaje podane pacjentowi w chore miejsce, najczęściej w punkt największego bólu – mówi lek. med. Klaudiusz Kosowski z poznańskiego szpitala Med Polonia.
Największą zaletą stosowania terapii z użyciem PRP jest zminimalizowane ryzyko powikłań.
– Preparat przygotowywany jest bowiem z krwi pacjenta, przez co nie stanowi on źródła zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby czy HIV – dodaje lek. med. Klaudiusz Kosowski.
Według ekspertów na problemy ze stawami może cierpieć nawet 9 mln Polaków. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności.
Med Polonia to prywatny szpital i przychodnia. Oferuje leczenie szpitalne w zakresie ortopedii, chirurgii, laryngologii, ginekologii, okulistyki, oraz diagnostykę, konsultacje ambulatoryjne i profilaktykę. Placówka wykonuje świadczenia w ramach leczenia prywatnego, współpracy z firmami ubezpieczeniowymi oferującymi opiekę zdrowotną, a także w ramach kontraktu podpisanego z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Poznań: nowe usługi w szpitalu Med Polonia
Poznański szpital Med Polonia poszerzył swoją ofertę usług ortopedycznych o terapię PRP (Platelet Rich Plasma). To zaawansowana metoda wykorzystywana podczas leczenia urazów, takich jak uszkodzenia ścięgien, mięśni, więzadeł, chrząstek czy kości.