W czwartek 11 czerwca 2015 posłowie sejmowej komisji zdrowia wysłuchali informacji na temat "standardów opieki nad pacjentką w ciąży powikłanej" i możliwości ich implementacji do rozporządzeń ministra zdrowia oraz opieki neonatologicznej w Polsce.

Wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski poinformował, że w Polsce systematycznie spada liczba zgonów noworodków, na co miały wpływ między innymi programy zdrowotne, szczepień ochronnych i lekowy.

Według danych resortu do połowy przypadków śmierci noworodków dochodzi w pierwszej dobie życia. Najczęściej są one wynikiem stanów rozpoczynających się w okresie okołoporodowym, wrodzonych wad rozwojowych oraz zniekształceń i aberracji chromosomowych.

- Polska nie odbiega od standardów światowych, jeżeli chodzi o tzw. częstotliwość porodów przedwczesnych – zapewnił wiceminister. W Polsce wskaźnik ten wynosi od 6,62 procent do 7,29 procent, podczas gdy na świecie to od 4 do 12 procent.
 

Cieślukowski dodał, że zgony Polek w związku z ciążą i porodem są przypadkami jednostkowymi i każdorazowo są analizowane.
Dyrektor Departamentu Matki i Dziecka MZ Dagmara Korbasińska powiedziała, że najczęstszymi problemami pojawiającymi się w trakcie ciąży i porodu są: podwyższone ciśnienie tętnicze, ryzyko pojawienia się przedwczesnego porodu, problemy wynikające z ciąży mnogiej, ryzyko niedotlenienia wewnątrzmacicznego płodu w trakcie porodu oraz krwotok porodowy.

Zdaniem posła Macieja Orzechowskiego (PO) należy jak najszybciej wprowadzić standardy opieki nad pacjentką w ciąży z powikłaniami. Podkreślił on, że standardy takie powinny zostać opracowane we współpracy ze specjalistami, między innymi z Polskim Towarzystwem Ginekologicznym.

Poseł Jerzy Ziętek (niez.) dodał, że poza standardami opieki potrzebne są zmiany w karcie przebiegu ciąży, tak by można było wpisać do niej np. kiedy i z jakiego powodu pacjentka leżała na oddziale patologii ciąży.

Uczestnicy spotkania zwrócili również uwagę na konieczność wypracowania standardów w zakresie wykonywania cięć cesarskich.

Kierownik Kliniki Neonatologii Collegium Medicum UJ i małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii profesor Ryszard Lauterbach przypomniał, że położnicy powinni mieć świadomość szkodliwości niewynikającego ze wskazań medycznych kwalifikowania pacjentek do cięcia cesarskiego. Dodał, że dzieci, które rodzą się przez cięcie cesarskie, są między innymi trzy razy częściej narażone na zachorowanie na astmę i bardziej narażone na otyłość.

Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarka z Porozumienia Zielonogórskiego dodała, że konieczne jest wypracowanie ogólnopolskiej procedury zgłaszania noworodków do przychodni. Zdarza się bowiem - jak mówiła - że rodzice, którzy nie chcą szczepić dzieci, nie zapisują ich do przychodni.
 

Cieślukowski zapewnił, że taka procedura zostanie wprowadzona do standardu opieki okołoporodowej w ciąży fizjologicznej. Jak zapowiedział, standardy te zostały już opracowane i wkrótce zostaną wprowadzone w formie rozporządzenia ministra zdrowia.
Korbasińska dodała, że resort pracuje nad przygotowaniem aktów prawnych, które uzupełniłyby obowiązujące dotychczas standardy opieki okołoporodowej o katalog działań profilaktycznych i leczniczych dotyczących ciąży z powikłaniami. (pap)