Kontrola przeprowadzona przez NIK przedstawiona posłom wykazała, że statystyki absencji na lekcjach wychowania fizycznego nie uległy poprawie, a uczniowie w ankiecie ocenili te lekcje jako nieatrakcyjne.
Posłowie pytali między innymi o narzędzia doszkalania nauczycieli wychowania fizycznego, czy jest możliwy udział i prowadzenie zajęć wychowania fizycznego przez znanych sportowców, czy jest możliwe przeprowadzanie badań dopuszczających dzieci i młodzież do udziału w zawodach sportowych przez lekarzy szkolnych.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia - Aleksander Sopliński, między innymi zwrócił uwagę na konieczność aktywizacji rodziców oraz przeciwdziałania zwolnieniom z lekcji wychowania fizycznego.
W dyskusji posłowie poruszali problemy dotyczące zwolnień lekarskich z lekcji wychowania fizycznego, lepszej współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie wykorzystywania obiektów sportowych dla dzieci i młodzieży, odpowiedniego nadzoru resortu edukacji nad prowadzeniem lekcji wychowania fizycznego w szkołach.
Komisje uchwaliły dezyderat i skierowały do ministrów: edukacji, nauki i młodzieży, kultury fizycznej, sportu i turystyki oraz zdrowia w sprawie podjęcia działań w zakresie zapobiegania absencji uczniów na lekcjach wychowania fizycznego.
Posłowie: lekarz powinien decydować o zwolnieniu z wf
Posłowie z połączonych komisji sejmowych edukacji, nauki i młodzieży, kultury fizycznej, sportu i turystyki oraz zdrowia dyskutowali między innymi o kwestii ograniczania liczby zwolnień dzieci i młodzieży z lekcji wf. Jedną z propozycji jest, aby zwolnienia dzieci z zajęć mógł wystawić tylko lekarz, a nie rodzice, jak obecnie.