Założona przez polskich naukowców spółka Braster - właściciel nowej technologii służącej do diagnostyki raka piersi – poinformowała w środę 10 czerwaca 2015, że uzyskała na to badanie pozwolenie od Komisji Bioetycznej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Częstochowie. W badaniu weźmie udział od 130 do 150 kobiet.

Chodzi o badanie skuteczności diagnostycznej oraz przydatności klinicznej nowej wersji manualnego algorytmu interpretacyjnego badań termograficznych, wykonywanych za pomocą nowatorskiego urządzenia - Braster Tester. Sam tester ma trafić do sprzedaży w drugiej połowie 2016 roku.

Algorytm manualny to rodzaj „instrukcji” dla lekarzy, mówiącej o tym, jak interpretować zdjęcia termograficzne wykonywane testerem. Algorytmy te były w ostatnich miesiącach dopracowywane w oparciu o wyniki wcześniejszych badań.
- Wyniki te pozwoliły nam określić skuteczność naszego urządzenia, ale również wskazały kierunki dalszych prac nad jego rozwojem – powiedział prezes firmy Braster Marcin Halicki. - Dopracowany algorytm interpretacyjny zostanie dalej wykorzystany w badaniu klinicznym w projekcie INNOMED, którego celem będzie potwierdzenie skuteczności diagnostycznej urządzenia Braster Tester na grupie około 3 tysięcy kobiet, a także posłuży do stworzenia automatycznych algorytmów interpretacji badań, niezbędnych do wprowadzenia produktu do sprzedaży - zaznaczył.
 

Wynaleziony przez polskich naukowców Braster Tester może zastąpić badanie palpacyjne - manualne, zalecane jako metoda pozwalająca wychwycić zmiany mogące być zwiastunem raka piersi. Tester zbudowany jest z matryc, z których każda pokryta jest mieszaniną ciekłokrystaliczną. Po przyłożeniu matrycy do badanej powierzchni piersi, można zaobserwować barwny obraz rozkładu temperatury w układzie trzech barw: czerwonej, zielonej i niebieskiej. Metoda nosi nazwę termografii kontaktowej.
Komórki nowotworowe charakteryzują się wyższym tempem metabolizmu oraz tworzą gęstą sieć naczyń włosowatych. Tak powstają ogniska podwyższonej temperatury, które są rejestrowane na powierzchni badanej piersi, jako tzw. marker termiczny zmiany nowotworowej. Na termogramach zmiany patologiczne podejrzane o charakter nowotworu złośliwego widoczne są jako wyraźne barwne obszary.

Urządzenie Braster Tester – oprócz zestawu trzech matryc ciekłokrystalicznych – składa się także z cyfrowego modułu oraz oprogramowania do nagrywania i analizowania obrazów termograficznych umożliwiających komputerową rejestrację badania.
 

Docelowe badanie wykonywane będzie przez kobietę samodzielnie w domu i potrwa około 10 minut. Urządzenie połączy się bezprzewodowo z aplikacją zainstalowaną na smartfonie lub tablecie i krok po kroku poinstruuje użytkowniczkę. Wykonane obrazy termograficzne piersi zostaną przesłane do centrum medycznego, gdzie ocenią je inteligentne algorytmy komputerowe oraz specjalnie wyszkoleni lekarze.

Jeśli coś niepokojącego przykuje ich uwagę, w komunikacie zwrotnym zalecą kobiecie zgłoszenie się do lekarza specjalisty. Jeśli natomiast wszystko będzie w porządku, po mniej więcej miesiącu telefon przypomni o kolejnym badaniu. (pap)