Pytanie
Czy osoba, która posiada prawo wykonywania zawodu położnej może zajmować stanowisko naczelnej pielęgniarki?
Odpowiedź
Osoba, która posiada prawo wykonywania zawodu położnej nie może zajmować stanowiska naczelnej pielęgniarki. Może natomiast zajmować stanowisko naczelnej położnej.
Uzasadnienie
Artykuł 2 ustawy z 15 lipca 2011 roku o zawodach pielęgniarki i położnej - dalej u.z.p.p., stanowi, że zawody pielęgniarki i położnej są samodzielnymi zawodami medycznymi. Dalsze przepisy tej ustawy, odpowiednio w art. 4 i 5 i nast. u.z.p.p. precyzują na czym polega wykonywanie zawodu pielęgniarki i położnej. W szczególności rozdział 3 u.z.p.p. - "Prawo wykonywania zawodu", zawiera wymogi jakie obowiązana jest spełniać osoba ubiegająca się o stwierdzenie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki, położnej.
Zasadniczo, oprócz zakresu kompetencji w poszczególnych zawodach, zawody te różnią rodzaje szkół i dyplomów, jakie otrzymują absolwenci. Kierunek pielęgniarstwo i kierunek położnictwo są bowiem odrębnymi kierunkami na uczelniach wyższych. Wskazuje na to rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 9 maja 2012 roku w sprawie standardów kształcenia dla kierunków studiów: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji, pielęgniarstwa i położnictwa - dalej r.s.k., które określa odrębne standardy na kierunku pielęgniarstwo (załącznik nr 4 do r.s.k.) i na kierunku położnictwo (załącznik nr 5 do r.s.k.).
Konsekwencją powyższych regulacji jest usytuowanie stanowiska naczelnej pielęgniarki, naczelnej położnej w załączniku do rozporządzenia ministra zdrowia z 20 lipca 2011 roku w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami - dalej r.k.p.p.l., który określa kwalifikacje wymagane od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.
W części I załącznika do r.k.p.p.l. - "Pracownicy działalności podstawowej", w pkt 2 w jednej grupie umieszczono zastępcę kierownika do spraw pielęgniarstwa (położnictwa): podmiotu leczniczego, jednostki organizacyjnej przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego, naczelną pielęgniarkę, naczelną położną.
Jak z powyższego wynika brak jest możliwości, aby osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu położnej mogła objąć funkcję naczelnej pielęgniarki i odwrotnie. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby położna, pełniąc funkcję kierowniczą kierowała i zarządzała zespołami pielęgniarek i położnych – art. 5 ust. 2 pkt 3 u.z.p.p., w myśl którego za wykonywanie zawodu położnej uważa się również kierowanie i zarządzanie zespołami pielęgniarek lub położnych.
Pytanie pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie.
Iwona Choromańska
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w prawie medycznym. Prowadzi obsługę prawną podmiotów leczniczych. Przez wiele lat współpracowała z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych. Uczestniczyła również w wielu szkoleniach pielęgniarek i położnych jako wykładowca.
Czytaj inne komentarze tej autorki:
Pielęgniarka nie traci prawa do wykonywania zawodu, gdy pracuje w obszarze zarządzania >>>
Położna bez kwalifikacji pielęgniarskich nie może pracować jako pielęgniarka>>>
Iniekcje dożylne w domu pacjenta na pisemne zlecenie lekarza>>>
Położna nie może zajmować stanowiska naczelnej pielęgniarki
Osoba, która posiada prawo wykonywania zawodu położnej nie może zajmować stanowiska naczelnej pielęgniarki. Może natomiast zajmować stanowisko naczelnej położnej. Jest możliwe także, aby położna, pełniąc funkcję kierowniczą kierowała i zarządzała zespołami pielęgniarek i położnych wyjaśnia Iwona Choromańska w Serwisie Prawo i Zdrowie.