Jak przypomina Wojciech Jóźwiak, rzecznik prasowy Falck Medycyna – pogotowie ratunkowe powinniśmy wzywać wyłącznie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub stanach nagłych mogących prowadzić do poważnego uszczerbku zdrowia. Są to między innymi: utrata przytomności, silne bóle w klatce piersiowej, zaburzenia świadomości, udar, nasilona duszność, wypadek, krwotok, ciężki uraz, rozległe oparzenie, porażenie prądem.

Gdy jesteśmy świadkiem wypadku, w którym mogło dojść do złamania kości, należy zadbać o unieruchomienie stawów sąsiadujących ze złamaniem – na przykład nadgarstka i stawu łokciowego przy złamaniu przedramienia. W tym celu można wykorzystać coś sztywnego (np. deskę czy gruby patyk) i przywiązać do ręki bandażami lub fragmentami ubrań. 

Szczególną ostrożność należy zachować przy złamaniach otwartych tak, aby nie dopuścić do zakażenia rany. Jeżeli złamanie jest na tyle poważne, że nie możemy sami przetransportować poszkodowanego na oddział ratunkowy – należy wezwać pogotowie ratunkowe.

W przypadku delikatnych poparzeń na małej powierzchni ciała kluczowe jest szybkie schłodzenie oparzonego miejsca. Należy nawet przez kilkanaście minut trzymać oparzone miejsce pod zimną, bieżącą wodą. Przy ciężkich oparzeniach na dużej powierzchni ciała konieczne jest pozbycie się ubrań – rozcięcie ich lub wycięcie dookoła miejsca, w którym przylgnęło ono do ciała. Należy też niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

Specjalista Falck przypomina, że jeżeli do porażenia dochodzi w warunkach domowych, na skutek uszkodzenia sprzętu elektrycznego lub jego nieprawidłowego używania, należy natychmiast wyłączyć zasilanie – najlepiej centralnie, wykorzystując w tym celu bezpieczniki. Jeżeli doszło do uszkodzenia ciała (poparzenia, zranienia lub złamania na skutek upadku) należy zabezpieczyć rany i urazy. W przypadku utraty przytomności należy skontrolować, czy poszkodowany oddycha, jeśli nie – rozpocząć resuscytację do czasu przybycia karetki lub odzyskania oddechu.

Rany powstałe w wyniku kolizji czy stłuczek często nie wymagają interwencji osób trzecich. Inaczej jest w przypadku poważniejszych wypadków. Wtedy próbując udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i upewnić się, że nic nie zagraża naszemu zdrowiu lub życiu. Konsekwencją zdarzeń komunikacyjnych mogą być różne urazy, złamania, zranienia. Szczególną ostrożność należy zachować, gdy zachodzi podejrzenie urazu kręgosłupa. W przypadku braku oddechu i zatrzymania krążenia należy natychmiast rozpocząć masaż serca i wezwać pogotowie ratunkowe.

 [-OFERTA_HTML-]



Falck jest największym dostawcą usług ratownictwa medycznego w Polsce oraz ważnym podmiotem zapewniającym opiekę medyczną dla firm, osób prywatnych oraz instytucji publicznych. Na terenie całego kraju Falck posiada 25 placówek medycznych, 66 stacji pogotowania ratunkowego oraz 150 nowoczesnych ambulansów. Zatrudniając 3000 osób, Falck zapewnia usługi dla ponad 2,5 miliona osób.

Działalność operacyjna spółki podzielona jest na dwie części: ratownictwo medyczne oraz nowoczesna opieka medyczna.

Źródło: Falck