Zakaz pobierania opłat od rodziców dzieci przebywających w szpitalach wprowadza uchwalona 16 maja 2019 r. nowelizacja ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Obowiązujące do tej pory regulacje nie są precyzyjne, praktyka ich stosowania nie jest jednolita i zdarza się, że szpitale obciążały rodziców nadmiernymi i nieuzasadnionymi kosztami. Część szpitali pediatrycznych każe płacić rodzicom za każdą dobę pobytu od ok. 13 do 30 zł , inne placówki opłat nie pobierały. Centrum Zdrowia Dziecka podało, że rocznie z tytułu opłat od rodziców otrzymuje 1 mln 600 tys. zł.

Zawarte w znowelizowanej ustawie przepisy przewidują, że pobyt dla rodziców i opiekunów przy chorych dzieciach i osobach niepełnosprawnych w stopniu znacznym w placówkach będzie bezpłatny.

Sprawdź w LEX: Kto ponosi koszty posiłków opiekunów osób małoletnich i niepełnosprawnych przebywających z nimi w szpitalu? >

Celem nowej regulacji jest też doprecyzowanie przepisów ustawy dotyczących sprawowania w podmiotach leczniczych udzielających stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych dodatkowej opieki pielęgnacyjnej nad pacjentem małoletnim albo mającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Sprawdź w LEX: Czy po 2.07.2019 r. SPZOZ ma podstawy do obciążenia opłatą osób sprawujących opiekę nad małoletnim pacjentem na oddziale? >

 

Dotychczas prawo pacjenta do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, zgodnie z art. 34 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, dotyczyło jedynie pacjentek w warunkach ciąży, porodu i połogu. Dzięki zmianie przepisów prawem do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej objęci zostali pacjenci małoletni albo mający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Czytaj w LEX: Prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej w praktyce >

Ustawa precyzuje, że przez dodatkową opiekę pielęgnacyjną, w podmiocie leczniczym, nad pacjentami małoletnimi albo mającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, rozumie się prawo do pobytu wraz z nim przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego.

Czytaj: Rząd zakazuje pobierania opłat za pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu, ale są wyjątki>>