PKOPO: Trzeba poprawić sytuację w opiece onkologicznej
\\

Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych zorganizowała Forum Organizacji Pacjentów Onkologicznych, na którym przedstawiono program dotyczący najważniejszych problemów w opiece onkologicznej. Organizatorzy Forum swoje postulaty poprawy sytuacji w opiece onkologicznej prześlą do Ministra Zdrowia, Komisji Zdrowia Sejmowej i Senackiej oraz do Prezydenta RP.

26 kwietnia br. w Warszawie obradowało Forum Organizacji Pacjentów Onkologicznych, zorganizowane pod patronatem Instytutu Spraw Publicznych przez Polską Koalicję Organizacji Pacjentów Onkologicznych. Program Forum, ułożony przez 11 najbardziej aktywnych organizacji, dotyczył najważniejszych problemów, z jakimi borykają się pacjenci z chorobami nowotworowymi. Organizacje pacjentów onkologicznych reprezentują grupę 450 tys. chorych żyjących z tą diagnozą.

Obrady Forum otworzył Przewodniczący PKOPO Jacek Gugulski krótkim przeglądem liczb, które decydują o zdrowiu i życiu Polaków. Wskazał na rażące dysproporcje pomiędzy polskim dochodem narodowym, a kwotami wydawanymi na ochronę zdrowia: 7,4% PKB jest wydawane na ochronę zdrowia ze środków prywatnych i publicznych razem, przy średniej europejskiej 9,5%. Tylko 5,8% PKB jest wydawane na ochronę zdrowia ze środków publicznych. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda z wydatkami na leczenie onkologiczne. Polski system opieki zdrowotnej wydaje na leczenie chorych na raka tylko 41 euro na mieszkańca przy średniej europejskiej 148 euro na mieszkańca. Tutaj dysproporcje są jeszcze bardziej rażące: przy dochodzie narodowym równym 64% średniej europejskiej, wydatki na onkologię sięgają tylko 28% średniej europejskiej.

Prof. Jacek Jassem, Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego mówił o konieczności głębokiej zmiany systemowej w polskiej opiece onkologicznej, wskazując na punkty krytyczne polskiej rzeczywistości, takie jak czas mijający od podejrzenia do diagnozy i terapii, zjawisko „gubienia” pacjentów w nieszczelnym systemie, niepotrzebną hospitalizację, brak wyspecjalizowanych wielodyscyplinarnych ośrodków. Przypomniał o powinności krajów Unii Europejskiej złożenia do końca 2013 roku planu walki z chorobami nowotworowymi, którego celem ma być poprawa skuteczności leczenia o 15% do roku 2020. Prof. Jassem zaapelował o szybkie podjęcie prac w tym zakresie, w tym również nad korektą Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, który kończy się w 2015 roku.

Więcej na ten temat na stronie internetowej MP Online.

Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert

Źródło: www.mp.pl, stan z dnia 30 kwietnia 2012 r.

\
Data publikacji: 30 kwietnia 2012 r.