Według Rady w tabelkach określających współczynniki pracy należy wprowadzić zmiany. Pielęgniarka z tytułem magistra pielęgniarstwa lub położna z tytułem magistra położnictwa i z tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa powinny mieć przypisany współczynnik – 1,05.

Pielęgniarka z tytułem magistra pielęgniarstwa lub położna z tytułem magistra położnictwa albo pielęgniarka lub położna z tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa powinny być określone współczynnikiem – 1,0.

Natomiast pielęgniarek lub położnych bez tytułu specjalisty powinien dotyczyć współczynnik w wysokości - 0,74.

Więcej na temat ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia dowiesz się z bezpłatnego e-booka>>>

Rada postuluje także, aby treść załącznika do ustawy była sformułowana w sposób jednoznacznie przewidujący, że wyższy współczynnik pracy przysługuje pielęgniarce lub położnej posiadającej wykształcenie wyższe (magister pielęgniarstwa, magister położnictwa) lub specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa.

Rada wnioskuje także o wprowadzenie do ustawy zapisu, który zapewniałby, że środki finansowe zagwarantowane pielęgniarkom i położnym w ramach porozumienia zawartego 23 września 2015 roku pomiędzy Ministerstwem Zdrowia, NFZ, OZZPiP oraz NRPiP, przeznaczone na wzrost wynagrodzeń w latach 2015-2019  i lata następne, będą niezależne od uregulowań wynagrodzenia przewidzianego w ustawie z 8 czerwca 2017 roku.

Samorząd pielęgniarek domaga się kontynuacji zobowiązań przyjętych podczas Porozumienia.

Źródło: www.nipip.pl

Pobierz bezpłatny e-book "„Najniższe wynagrodzenia w podmiotach leczniczych”>>>

 [-OFERTA_HTML-]