Pytanie
Pielęgniarki zatrudnione w samodzielnym publicznym zespole zakładów opieki xdrowotnej na oddziałach szpitalnych pracują w systemie równoważnym przez 7 dni w tygodniu. Jedna z pielęgniarek nie pracuje w nocy mimo, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Pielęgniarka oddziałowa planując pracę oddziału uwzględnia prośbę pielęgniarki i wstawia ją tylko w zmianę 7.00 do 19.00.
Czy w związku z powyższym za pracę w niedzielę należy się dodatek zgodnie z art. 99 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej?
Odpowiedź
Pielęgniarce nie należy się dodatek za pracę w niedziele zgodnie ze wskazaną regulacją.
Uzasadnienie
Przychylenie się do prośby pielęgniarki o pracę w godzinach 7–19 pozostaje bez znaczenia na system czasu pracy, jakim ta pielęgniarka jest objęta (por. art. 142 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy; tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. Oznacza to, że nadal należy w stosunku do niej stosować regulację dotyczące systemu równoważnego.
W stosunku do pracowników objętych tym systemem:
1. stosuje się szczególne zasady rekompensaty za pracę w niedziele, a w konsekwencji tego
2. nie stosuje się art. 99 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 217 z późn. zm.) - dalej u.dz.l.
Jak wynika z treści art. 135 § 1 k.p., przedłużony do 12 godzin dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarom czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. Regulację tą ustawodawca doprecyzował w treści art. 15111 § 1 pkt 1 k.p., wskazując, że pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy w zamian za pracę w niedzielę - w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli.
Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie dnia wolnego w terminie wskazanym wyżej, pracodawca powinien zapewnić pielęgniarce inny dzień wolny do końca przyjętego okresu rozliczeniowego. Dopiero w przypadku niemożliwości zapewnienia pielęgniarce wolnego w tym okresie, pracodawca zobowiązany jest do zapłaty dodatku do wynagrodzenia, ale w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1 k.p., za każdą godzinę pracy w niedzielę (art. 15111 § 2).
Należy jednocześnie pamiętać, że niezależnie od powyższego, pracownikowi objętemu równoważnym systemem pracy, pracującemu w niedziele, należy udzielić co najmniej raz na 4 tygodnie niedzieli wolnej od pracy (art. 15112 k.p.).
Z samej treści art. 99 u.dz.l. wynika, że zawiera on regulację szczegółową w stosunku do zasad przyjętych w Kodeksie pracy i dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych w systemie pracy zmianowej. A więc nie będzie miał zastosowania w omawianym przypadku.
Podsumowując, w stosunku do pielęgniarki zatrudnionej w równoważnym systemie pracy, w zakresie pracy w niedziele ma zastosowanie regulacja zawarta w Kodeksie pracy. W myśl tejże regulacji pielęgniarce należy wypłacić dodatek za pracę w niedziele zgodnie art. 1511 § 1 pkt 1 k.p, ale dopiero w wypadku, gdy nie jest możliwe udzielenie jej wolnego w terminach wskazanych w art. 15111 § 1 i 2 k.p.
Damian Sawicki
Pytanie pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie.