Przedsięwzięcie ma na celu wczesne wykrywanie zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C, co zwiększa szansę na skuteczne wyleczenie matki i zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia niekorzystnych następstw klinicznych zakażenia, takich jak marskość czy rak wątroby. Wirus może przenosić się z matki na dziecko w czasie ciąży i porodu, a ryzyko to oceniane jest na około 6 procent i zależy od ilości wirusa we krwi matki, jego genotypu oraz przebiegu porodu.

Pobranie jak największej liczby próbek krwi i zbieranie danych o pacjentach pozwoli stworzyć podstawy do zaplanowania długofalowej strategii przeciwdziałania zakażeniom HCV i zwalczania WZW C w Polsce. Przyczyni się to do opracowania i przeprowadzenia programu edukacyjnego dla wszystkich Polaków, aby uświadomić jakim istotnym problemem są zakażenia HCV i co najważniejsze: jakie są zasady zapobiegania tym zakażeniom.

Szacuje się, że w Polsce wirusem HCV, powodującym wirusowe zapalenie wątroby typu C, zakażonych jest około 200 tysięcy dorosłych. Jednak tylko co 10 dorosła osoba zakażona tym wirusem wie o swojej chorobie.

Lista placówek, w których można zgłosić się na badania znajduje się na stronie Programu http://www.hcv.pzh.gov.pl.