Planowane przez resort zmiany mają dotyczyć między innymi rozszerzenia listy świadczeń szpitalnych realizowanych bez limitu, uelastycznienia składu konsylium, objęcia pakietem nowych rozpoznań dotyczących głównie chorób krwi i układu krwiotwórczego, stworzenia możliwości finansowania PET (pozytonowa tomografia emisyjna) poza stawką ryczałtową, dopuszczenia nowych świadczeniodawców do udziału w realizacji pakietu onkologicznego i rozpisania nowych konkursów oraz wprowadzenia mierników jakości leczenia onkologicznego.
Minister Warczyński zaznaczył, że obiektywna ocena pakietu onkologicznego będzie możliwa po okresie sześciu miesięcy jego funkcjonowania.
Czytaj: NFZ: felczer nie może wydawać karty diagnostyki i leczenia onkologicznego >>>
Celem pakietu kolejkowego było doprowadzenie do skrócenia czasu oczekiwania na świadczenia poprzez zmiany legislacyjne i organizacyjne. Minister poinformował, iż obserwuje się pozytywne tendencje w tym zakresie.
W dyskusji posłowie pytali między innymi o nakłady przeznaczone na onkologię w latach 2013-2015, analizę rozliczeń pakietu onkologicznego, funkcjonowanie hospicjów, system kształcenia onkologów i patomorfologów, wprowadzenie unijnych zaleceń dotyczących raka piersi i odrębnego kontraktowania leczenia w tym zakresie. Podkreślili też konieczność zwiększenia nakładów na onkologię i wprowadzenia pilnych zmian w pakiecie.
Komisja zobowiązała ministra do udzielenia w ciągu miesiąca odpowiedzi na zadane pytania w formie pisemnej.
Żeby widzieć komentarze musisz:
- być zalogowanym do Facebooka
- mieć zaakceptowaną politykę prywatności (pliki cookies)
- korzystać z przeglądarki Chrome