Odpowiedź
 
Opłaty winny zostać skalkulowane w sposób porównywalny z opłatami pobieranymi od pacjentów polskich. Trudno natomiast w sposób jednoznaczny udzielić odpowiedzi na pytanie dotyczące waluty, w której opłaty powinny być pobierane, co zostanie szerzej opisane w uzasadnieniu.
 
Uzasadnienie
 
W dniu 25 października 2013 r. weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE z dnia 9 marca 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej (Dz. Urz. UE L 88 z 4.04.2011, s. 45). Zgodnie z art. 4 ust. 4 dyrektywy państwa członkowskie zapewniają, aby świadczeniodawcy stosowali na swoim terytorium wobec pacjentów z innych państw członkowskich tę samą skalę opłat za opiekę zdrowotną, która jest stosowana wobec pacjentów krajowych w porównywalnej sytuacji zdrowotnej, lub pobierały opłatę skalkulowaną zgodnie z obiektywnymi, niedyskryminacyjnymi kryteriami, jeżeli nie istnieje porównywalna cena dla pacjentów krajowych. Jednocześnie, kolejne zdanie stanowi wyraźnie, iż niniejszy ustęp nie narusza przepisów krajowych, które umożliwiają świadczeniodawcom ustalanie własnych cen, pod warunkiem, że nie dyskryminują oni pacjentów z innych państw członkowskich. Podsumowując, oznacza to, iż, co do zasady, świadczeniodawcy w państwach członkowskich UE mają swobodę w kształtowaniu cen za udzielone świadczenia opieki zdrowotnej, przy czym nie mogą one mieć charakteru dyskryminującego w odniesieniu do pacjentów z krajów członkowskich. W ocenie Autora odpowiedzi, biorąc powyższe pod uwagę, wydaje się, iż najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie stosowanie wobec pacjentów z innych państw UE takich samych lub bardzo zbliżonych opłat za procedury medyczne, jakie stosowane są wobec pacjentów polskich.
Jak wiadomo, dyrektywa zawiera, w większości przypadków, jedynie pewne wytyczne do działania poszczególnych państw UE, których wdrożenie winno być zapewnione poprzez odpowiednie przepisy krajowe. Zdaniem Autora, nie ma przeciwwskazań, aby rozliczali się oni tak w złotówkach jak i, co bardziej uniwersalne, w euro. Nie można jednak, na obecnym etapie, wskazać podstawy prawnej takiej tezy w przepisach dotyczących ochrony zdrowia.

Pytanie pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie
 

Żeby widzieć komentarze musisz:

  • być zalogowanym do Facebooka
  • mieć zaakceptowaną politykę prywatności (pliki cookies)
  • korzystać z przeglądarki Chrome