„Okazało się, że różne modele relacji lekarz – pacjent są o tyle niewłaściwe, że potrzeby zdrowotne pacjenta w dużej mierze zależą od rodzaju choroby (ostra, przewlekła, ciężka, lekka i przejściowa). Ta współpraca nie może ograniczać się do leczenia, wywoływania zmian u pacjenta, ale musi obejmować także inne sfery” – czytamy w publikacji.

Profesor Doroszewski podkreśla, że rozwój takich nauk jak etyka medyczna, bioetyka, psychologia, socjologia wskazuje, iż przyczynom chorób, które są umiejscowione w strefie biologicznej towarzyszą zmiany psychiczne i społeczne.

„Możliwość wykorzystania w medycynie metod i wyników psychologii i socjologii zależy od ich przekształcenia – muszą zostać włączone w medycynę i dzięki temu będą mogły być wykorzystane. Nie ma bowiem możliwości bezpośredniego  wykorzystania tych nauk w medycynie. Te zmiany zachodzące w medycynie mają również istotny wpływ na relację lekarz – pacjent”  - czytamy w publikacji.

Książka „Porozumienie z pacjentem. Relacje i komunikacja” jest unikatową publikacją prezentującą komunikację z pacjentem jako zbiór wielu umiejętności: humanistycznych i medycznych, teoretycznych i praktycznych.  Główną cechą książki jest interdyscyplinarne podejście do omawianego problemu, uwzględniające aspekty językowe, etyczne, prawne, psychologiczne i społeczne związane z komunikacją.

W opracowaniu przedstawiono pogłębioną analizę tych elementów, ale także charakterystykę porozumienia z pacjentami w różnych specjalnościach medycznych.

- Komunikacja językowa, czyli wymiana informacji, rozmowa i dyskusja, jest warunkiem dobrego poznania pacjenta przez lekarza i stanowi podstawę skutecznego leczenia opartego na świadomym udziale pacjenta – mówi profesor Jan Doroszewski, redaktor książki.

Czytaj komentarze profesora Jana Doroszewskiego na ten temat:

Porozumienie z pacjentem to podstawa skutecznego leczenia>>>

Brak czasu źródłem problemów komunikacji lekarzy z pacjentami>>>


Książka przeznaczona jest dla lekarzy, dla których odpowiednie porozumienie z pacjentem stanowi podstawowy element pracy. Publikacja jest także wartościowym źródłem wiedzy dla nauczycieli akademickich i studentów różnych dziedzin i kierunków, zarówno humanistycznych (zwłaszcza psychologii, socjologii, polonistyki i filozofii), jak i medycznych.

Książka jest dostępna w księgarni Profinfo.

Informacje o autorach (redaktorach)

Prof. dr hab. med. Marek Kulus - lekarz, pediatra, prorektor ds. dydaktyczno-wychowawczych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; kierownik Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego WUM; członek Zespołu Języka Medycznego Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN; członek licznych towarzystw naukowych i rad naukowych czasopism; zajmuje się problemami pneumonologii i alergologii dziecięcej, w szczególności epidemiologii, patogenezy, diagnostyki i leczenia astmy u dzieci, jej wczesnego rozpoznania, jak również problematyką związaną z nadreaktywnością oskrzeli, optymalizacją diagnostyki i terapii ostrych oraz przewlekłych chorób układu oddechowego.

Prof. dr hab. med. Jan Doroszewski - lekarz, członek Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN; przewodniczący Zespołu Języka Medycznego RJP; członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności; członek Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN; b. dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego; b. kierownik Zakładu Biofizyki i Biomatematyki CMKP; emeryt.

Prof. dr hab. Andrzej Markowski - językoznawca, profesor zwyczajny w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego; przewodniczący Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN; członek Prezydium Komitetu Językoznawstwa PAN; wiceprzewodniczący Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej; członek rzeczywisty Towarzystwa Naukowego Warszawskiego; zajmuje się semantyką, leksykologią, leksykografią i kulturą języka polskiego.