„Okazało się, że różne modele relacji lekarz – pacjent są o tyle niewłaściwe, że potrzeby zdrowotne pacjenta w dużej mierze zależą od rodzaju choroby (ostra, przewlekła, ciężka, lekka i przejściowa). Ta współpraca nie może ograniczać się do leczenia, wywoływania zmian u pacjenta, ale musi obejmować także inne sfery” – czytamy w publikacji.
Profesor Doroszewski podkreśla, że rozwój takich nauk jak etyka medyczna, bioetyka, psychologia, socjologia wskazuje, iż przyczynom chorób, które są umiejscowione w strefie biologicznej towarzyszą zmiany psychiczne i społeczne.
„Możliwość wykorzystania w medycynie metod i wyników psychologii i socjologii zależy od ich przekształcenia – muszą zostać włączone w medycynę i dzięki temu będą mogły być wykorzystane. Nie ma bowiem możliwości bezpośredniego wykorzystania tych nauk w medycynie. Te zmiany zachodzące w medycynie mają również istotny wpływ na relację lekarz – pacjent” - czytamy w publikacji.
Książka „Porozumienie z pacjentem. Relacje i komunikacja” jest unikatową publikacją prezentującą komunikację z pacjentem jako zbiór wielu umiejętności: humanistycznych i medycznych, teoretycznych i praktycznych. Główną cechą książki jest interdyscyplinarne podejście do omawianego problemu, uwzględniające aspekty językowe, etyczne, prawne, psychologiczne i społeczne związane z komunikacją.
W opracowaniu przedstawiono pogłębioną analizę tych elementów, ale także charakterystykę porozumienia z pacjentami w różnych specjalnościach medycznych.
- Komunikacja językowa, czyli wymiana informacji, rozmowa i dyskusja, jest warunkiem dobrego poznania pacjenta przez lekarza i stanowi podstawę skutecznego leczenia opartego na świadomym udziale pacjenta – mówi profesor Jan Doroszewski, redaktor książki.
Czytaj komentarze profesora Jana Doroszewskiego na ten temat:
Porozumienie z pacjentem to podstawa skutecznego leczenia>>>
Brak czasu źródłem problemów komunikacji lekarzy z pacjentami>>>
Książka przeznaczona jest dla lekarzy, dla których odpowiednie porozumienie z pacjentem stanowi podstawowy element pracy. Publikacja jest także wartościowym źródłem wiedzy dla nauczycieli akademickich i studentów różnych dziedzin i kierunków, zarówno humanistycznych (zwłaszcza psychologii, socjologii, polonistyki i filozofii), jak i medycznych.
Książka jest dostępna w księgarni Profinfo.
Informacje o autorach (redaktorach)
Prof. dr hab. med. Marek Kulus - lekarz, pediatra, prorektor ds. dydaktyczno-wychowawczych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; kierownik Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego WUM; członek Zespołu Języka Medycznego Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN; członek licznych towarzystw naukowych i rad naukowych czasopism; zajmuje się problemami pneumonologii i alergologii dziecięcej, w szczególności epidemiologii, patogenezy, diagnostyki i leczenia astmy u dzieci, jej wczesnego rozpoznania, jak również problematyką związaną z nadreaktywnością oskrzeli, optymalizacją diagnostyki i terapii ostrych oraz przewlekłych chorób układu oddechowego.
Prof. dr hab. med. Jan Doroszewski - lekarz, członek Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN; przewodniczący Zespołu Języka Medycznego RJP; członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności; członek Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN; b. dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego; b. kierownik Zakładu Biofizyki i Biomatematyki CMKP; emeryt.
Prof. dr hab. Andrzej Markowski - językoznawca, profesor zwyczajny w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego; przewodniczący Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN; członek Prezydium Komitetu Językoznawstwa PAN; wiceprzewodniczący Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej; członek rzeczywisty Towarzystwa Naukowego Warszawskiego; zajmuje się semantyką, leksykologią, leksykografią i kulturą języka polskiego.
Pacjenci potrzebują nie tylko leczenia, ale także opieki i wsparcia
Pacjent potrzebuje nie tylko wykonania zlecenia, ale również opieki, wsparcia, poczucia bycia zrozumianym. Człowiek znajdujący się pod opieką lekarza ma znacznie większe wymagania niż tylko skuteczne leczenie, zwłaszcza że dawniej miało ono charakter wywoływania zmian w sferze biologicznej pisze profesor Jan Doroszewski w książce Porozumienie z pacjentem. Relacje i komunikacja, opublikowanej przez wydawnictwo Wolters Kluwer.