– Nowy sprzęt to około 45 procent całej aparatury medycznej wykorzystywanej na oddziale, na którym przebywają noworodki. Korzystamy teraz z nowocześniejszego i lepszego sprzętu medycznego. Dzięki dotacji zakupiliśmy również system do nieinwazyjnej kontrolowanej terapii termicznej oraz aparat EEG, których wcześniej nie posiadaliśmy – mówi dyrektor Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu Edward Puchała. – Do ratowania życia i zdrowia pacjentów potrzebujemy przede wszystkim personelu medycznego, czyli lekarzy i pielęgniarek, ale ich praca jest skuteczniejsza, jeśli mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt medyczny – dodaje.
Większość nowej aparatury medycznej jest wykorzystywana na pododdziale patologii noworodków, na którym przebywają dzieci przedwcześnie urodzone. To one w pierwszych tygodniach życia najbardziej potrzebują nowoczesnego sprzętu medycznego wspomagającego ich funkcje życiowe.
– Wcześniaki po urodzeniu mogą ważyć nawet poniżej 1 kilograma. Muszą przebywać w inkubatorze, ich funkcje życiowe wspomaga i podtrzymuje ta specjalistyczna aparatura. Zmagają się z wieloma problemami zdrowotnymi, do których należą między innymi zaburzenia oddychania, zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążenia, niedokrwistość, wady serca i wzroku. W takiej sytuacji nowoczesny sprzęt jest niezastąpiony – mówi ordynator oddziału neonatologicznego Zofia Kucharska.
– Dzisiejsza opieka medyczna nad najmłodszymi jest na bardzo wysokim poziomie, ale zawsze warto dbać o jeszcze lepszy sprzęt. Cieszę się, że opolski szpital właśnie taki sprzęt otrzymał. Doposażenie szpitali plus program wsparcia dzieci w ramach programu „Opolskie dla Rodziny”, jaki oferujemy – czyli możliwości szczepień, badań prenatalnych, rehabilitacji czy szkół rodzenia – to coraz lepsza opieka nad najmłodszymi w regionie – mówi wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek.
Urząd marszałkowski wspomaga szpital w pozyskiwaniu dotacji z zewnątrz, przekazał między innymi pieniądze na wkłady własne dla projektów, które zamierza realizować Centrum. W 2017 roku na ten cel z budżetu województwa przeznaczono około pół miliona zł.
[-OFERTA_HTML-]