Wśród głównych założeń polityki senioralnej znajdują się zmiany systemowe, które mają na celu rozwój usług medycznych przeznaczonych dla osób starszych, dzięki czemu seniorzy będą mieli łatwiejszy dostęp do odpowiedniej opieki (m.in. ułatwienie dostępu do specjalizacji w dziedzinie geriatrii i sfinansowanie etatów rezydenckich, przygotowanie kadry medycznej do kompleksowej opieki nad starszymi pacjentami oraz szkolenia zawodowe w tym zakresie).
Czytaj: Kosiniak-Kamysz: ważna nie tylko długość, ale i jakość życia>>>
Kolejnym czynnikiem są: profilaktyka zdrowotna i promocja zdrowego stylu życia (specjaliści w dziedzinie zdrowia publicznego podkreślają, że aktywność fizyczna, prawidłowe żywienie, brak nałogów, unikanie długotrwałego stresu, a także zgłaszanie się na badania profilaktyczne skutkują lepszym stanem zdrowia w starszym wieku) oraz rozwój usług społecznych i opiekuńczych dostosowanych do potrzeb osób starszych, szczególnie osób o ograniczonej samodzielności.
Minister zdrowia, biorąc pod uwagę specyfikę potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych seniorów, wdrożył już zmiany systemowe.
Czytaj także: Zdrowie w Polityce Senioralnej na lata 2014-2020 >>>
W roku 2014 pierwszy raz umożliwiono szkolenie w trybie rezydenckim w dziedzinie geriatrii (do tej pory w geriatrii mogli się specjalizować jedynie lekarze z tytułem specjalisty w innej dziedzinie medycyny). Dzięki temu skrócił się czas potrzebny do uzyskania tytułu specjalisty w tej dziedzinie o 2 – 3 lata. Intencją ministra zdrowia było również zwiększenie zainteresowania lekarzy specjalizacją w dziedzinie geriatrii – poprzez ułatwienie dostępu do niej.
Ministerstwo podkreśla, że wśród elementów budowania kompleksowego systemu opieki medycznej nad osobami starszymi w Polsce ważne miejsce zajmuje edukacja kadr medycznych, które realizują świadczenia w zakresie opieki nad osobami starszymi na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej. Aby zapewnić starszym osobom właściwą opiekę lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej muszą podnosić swoje kwalifikacje. Mając to na uwadze, od 2012 roku minister zdrowia prowadzi projekt „Wsparcie systemu kształcenia ustawicznego personelu medycznego w zakresie opieki geriatrycznej”, w ramach którego prowadzone są bezpłatne szkolenia dla lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych i terapeutów środowiskowych. Kursy potrwają do czerwca 2015 roku.
W ramach edukacji kadry medycznej minister zdrowia dofinansowuje także projekt pod nazwą „Rozwój kwalifikacji i umiejętności kadry pielęgniarskiej w kontekście zmian epidemiologicznych będących następstwem starzejącego się społeczeństwa”. Projekt jest realizowany w ramach kursu specjalistycznego „Kompleksowa pielęgniarska opieka nad pacjentem z najczęstszymi schorzeniami wieku podeszłego”. Głównym celem przedsięwzięcia jest poprawa jakości kompleksowej opieki pielęgniarskiej nad osobami starszymi.
Od 2013 roku bezpłatne szkolenia ukończyło 4241 osób, w trakcie kursu jest 3540. Do końca 2014 roku szkolenia odbędzie kolejne 420 osób. Projekt potrwa do czerwca 2015.
Do końca kadencji Ministerstwo Zdrowia planuje utworzyć Narodowy Instytut Geriatrii. Intencją ministra zdrowia jest wykształcenie odpowiedniej liczby geriatrów w Polsce. W centrum opieki medycznej nad osobami starszymi będą szkoleni także wszyscy lekarze, którzy mogą sprawować opiekę nad seniorami.
Komunikat resortu wymienia także inne działania, takie jak systematyczne wprowadzanie coraz większej liczby leków na listę refundacyjną, sukcesywnie zmniejszanie dopłat pacjentów do leków refundowanych, zwiększanie dostępu do refundowanych wyrobów medycznych oraz wejście w życie tzw. pakietu kolejkowego, dzięki któremu skróci się czas oczekiwania na świadczenia medyczne.
Opieka nad osobami starszymi: wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia
Jednym z najważniejszych celów polityki senioralnej jest dostosowanie opieki zdrowotnej do obecnych trendów demograficznych wynika z komunikatu resortu zdrowia. W Polsce stale zwiększa się liczba osób starszych, potrzebujących opieki medycznej oraz usług opiekuńczych. Jest to poważne wyzwanie dla systemu.