Chodzi o zastosowanie skojarzenia dwóch leków, gemcytabiny oraz nab-paklitakselu, w leczeniu raka trzustki z przerzutami. Badania wykazały, że taka terapia zwiększa okres wolny od progresji choroby i wydłuża życie chorych średnio o prawie dwa miesiące, co w przypadku tego nowotworu, wyjątkowo trudnego do leczenia, jest długim okresem – podkreślali uczestnicy sympozjum gastrologów i onkologów (Gastrointestinal Cancers Symposium 2014).
Pięcioletnie przeżycia uzyskiwano dotąd jedynie u 5 procent chorych z rakiem trzustki, czyli mniej nawet niż w przypadku raka płuca (10-15 proc. pięcioletnich wyleczeń). To choroba od początku diagnozy z wyrokiem śmierci. Pacjenci, u których zostanie wykryty guz trzustki z przerzutami, najczęściej żyją jedynie od trzech do sześciu miesięcy.
Dalekie od oczekiwań efekty leczenia uzyskuje się zarówno w USA, jak i Europie. Według European Cancer Observatory, w Unii Europejskiej w 2012 r. wykryto 78 654 przypadki raka trzustki, spośród których jeszcze tego samego roku zmarło aż 77 940 chorych. Zaledwie 20 procent pacjentów z rakiem trzustki można operować, ale nawet u nich nie zawsze możliwa jest radykalna operacja, czyli taka, która pozwala usunąć całego guza wraz z otaczającymi go tkankami, w których mogą jeszcze się znajdować komórki nowotworowe.
Terapię obydwoma lekami jako leczenie pierwszego rzutu we wrześniu 2013 roku zatwierdziła amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). Na początku stycznia 2014 roku zaaprobowała ją również Komisja Europejska, co oznacza, że wkrótce zostanie ona zatwierdzono do użycia również w Europie. (pap)
Onkolodzy ogłosili przełom w leczeniu raka trzustki
Na konferencji w San Francisco onkolodzy ogłosili kolejny przełom w leczeniu nowotworów, tym razem dotyczy on zaawansowanego raka trzustki, jednego z najbardziej śmiertelnych nowotworów.