Lekarze onkolodzy zwracają uwagę na to, że liczba chorych na raka prostaty wzrasta z każdym rokiem, a pacjenci mają ograniczony dostęp do najnowszej generacji leków.
Zdaniem ekspertów, w ciągu ostatnich lat pojawiło się na świecie kilka nowych leków, które pozwoliły poprawić rokowanie chorych z rakiem odpornym na kastrację, czyli na tradycyjne leki hormonalne. W Polsce jednak nie wszystkie terapie są dostępne. Pacjenci w ramach NFZ mają dostęp jedynie do octanu abirateronu. Nowe, innowacyjne leki w leczeniu opornego na kastrację raka gruczołu krokowego są dopiero na etapie oceny przez Agencję Oceny Technologii Medycznych - podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria prof. Piotr Wysocki, kierownik Kliniki Onkologicznej w Centrum Onkologii w Warszawie. Dopiero wydanie pozytywnej oceny przez AOTM pozwala rozpocząć proces negocjacji w sprawie wpisania nowych preparatów na listę leków refundowanych.
Rak prostaty jest drugim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Rocznie na tę chorobę zapada w Polsce ok. 9 tys. mężczyzn. Prawie 4 tys. z nich umiera.
Opracowanie: Ewelina Wójcik, RPE WK
Źródło: www.newseria.pl, stan z dnia 20 sierpnia 2014 r.
\