Wydanie rozporządzenia w sprawie dokumentu potwierdzającego unieszkodliwienie zakaźnych odpadów medycznych lub zakaźnych odpadów weterynaryjnych wynika z wprowadzenia do ustawy o odpadach w art. 95 ust. 4 obowiązku wydania na wniosek wytwórcy zakaźnych odpadów medycznych lub zakaźnych odpadów weterynaryjnych dokumentu potwierdzającego unieszkodliwienie tych odpadów przez ich posiadacza.
Rozporządzenie ministra środowiska z 13 stycznia 2014 roku określa przepisy szczegółowe ustanawiające wzór dokumentu potwierdzającego unieszkodliwienie odpadów o własnościach zakaźnych: szczegółowy sposób wydania dokumentu potwierdzającego unieszkodliwienie zakaźnych odpadów medycznych lub zakaźnych odpadów weterynaryjnych. Zestawienie wyszczególnia rodzaje i ilość zakaźnych odpadów medycznych i zakaźnych odpadów weterynaryjnych poddanych unieszkodliwieniu i obejmuje jeden miesiąc kalendarzowy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami (ustawa z dnia 12 grudnia 2012 roku o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, 1238 i 888), jedyną dopuszczalną metodą zagospodarowania odpadów zakaźnych jest ich termiczne unieszkodliwianie w spalarniach odpadów niebezpiecznych. Nie planuje się zmian w tym zakresie.
Za nadzór nad zagospodarowaniem odpadów, w tym unieszkodliwianiem zakaźnych odpadów medycznych i zakaźnych odpadów weterynaryjnych, odpowiada inspekcja ochrony środowiska.
Artykuł 95 ust. 5 ustawy o odpadach określa, że posiadacz zakaźnych odpadów medycznych lub zakaźnych odpadów weterynaryjnych, który dokonał ich unieszkodliwienia, jest zobowiązany do wydania dokumentu potwierdzającego unieszkodliwienie w trzech egzemplarzach. Jeden z nich jest przekazywany wytwórcy odpadów, drugi - wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska właściwemu ze względu na miejsce wytworzenia tych odpadów, a trzeci pozostaje u posiadacza odpadów zakaźnych, który poddał je unieszkodliwieniu.
Od 22 lutego 2014: nowy wzór dokumentu potwierdzającego utylizację odpadów
Od 22 lutego 2014 roku zaczyna obowiązywać nowy wzór dokumentu potwierdzającego unieszkodliwienie zakaźnych odpadów medycznych lub weterynaryjnych. Dokument będzie musiał być przechowywana przez pięć lat.