Od 1 stycznia 2015 roku lekarz leczący chorego w ostatniej chorobie wystawiając kartę zgonu wyda ją określonym podmiotom w jednym egzemplarzu, a nie jak dotychczas w dwóch.

Obecnie, zgodnie z art. 11 ustawy z 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 118, poz. 687 z późn. zm.) - dalej u.o.c.ch.z., lekarz leczący chorego w ostatniej chorobie, w przypadku śmierci pacjenta stwierdza zgon oraz jego przyczyny w wydawanych w tym celu kartach zgonu. Karty zgonu są wydawane w dwóch egzemplarzach.

Od 1 stycznia 2015 roku, zgodnie z nowym brzmieniem art. 11 u.o.c.ch.z. wprowadzonym przez ustawę z 28 listopada 2014 roku - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. poz. 1741), wskazany wyżej lekarz stwierdzając zgon i jego przyczynę wypełnia wydawaną w tym celu kartę zgonu. Karta ta będzie wydawana podmiotom o którym mowa w art. 10 ust. 1 i 3 u.o.c.ch.z. w jednym egzemplarzu.

Czytaj: Niejasne informacje o zgonach Polaków >>>

Warto w tym miejscu przytoczyć wskazane przepisy. Zgodnie z art. 10 ust. 1 u.o.c.ch.z., prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, a mianowicie:
1) pozostały małżonek(ka);
2) krewni zstępni;
3) krewni wstępni;
4) krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa;
5) powinowaci w linii prostej do 1 stopnia.

Prawo pochowania zwłok osób wojskowych zmarłych w czynnej służbie wojskowej przysługuje właściwym organom wojskowym w myśl przepisów wojskowych.

Prawo pochowania zwłok osób zasłużonych wobec Państwa i społeczeństwa przysługuje organom państwowym, instytucjom i organizacjom społecznym.

Prawo pochowania zwłok przysługuje również osobom, które do tego dobrowolnie się zobowiążą.



 

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 3 u.o.c.ch.z., zwłoki niepochowane przez podmioty, o których mowa w ust. 1, albo nieprzekazane publicznej uczelni medycznej albo publicznej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych, są chowane przez gminę właściwą ze względu na miejsce zgonu, a w przypadku osób pozbawionych wolności zmarłych w zakładach karnych lub aresztach śledczych - przez dany zakład karny lub areszt śledczy, z wyjątkiem zwłok osób, które uwolniły się z zakładu karnego lub aresztu śledczego, oraz osób, które przebywały poza terenem zakładu karnego lub aresztu śledczego, w szczególności w trakcie korzystania z zezwolenia na czasowe opuszczenie tego zakładu lub aresztu bez dozoru lub asysty funkcjonariusza Służby Więziennej.

Ministerstwo Zdrowia pracuje obecnie nad nowym wzorem karty zgonu.

Opracowanie: Jacek Tkacz