Przepisy rozporządzenia będą miały zastosowanie do świadczeń gwarantowanych udzielanych od dnia 1 stycznia 2014 r.
Na konieczność wprowadzenia proponowanych rozwiązań zwracali uwagę świadczeniodawcy, konsultant krajowy w dziedzinie rehabilitacji medycznej oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.
W treści normatywnej rozporządzenia dokonano zmiany definicji „lekarza w trakcie specjalizacji", która umożliwi realizację świadczeń udzielanych przez lekarzy mających już specjalizację w podstawowej dziedzinie medycyny, będących jednocześnie w trakcie szkolenia do uzyskania specjalizacji w szczegółowych dziedzinach medycyny.
Ponadto rozszerzono definicję pojęcia „lokalizacja", w sposób uwzględniający w jego zakresie również budynki lub zespół budynków oznaczonych innymi adresami, ale położonych obok siebie i tworzących funkcjonalną całość. Dodano również definicję „miejsca udzielania świadczeń" jako pomieszczenia lub zespołu pomieszczeń, w tej samej lokalizacji, powiązanych funkcjonalnie i organizacyjnie, w celu wykonywania świadczeń gwarantowanych oraz definicję „ośrodka leczenia ostrej fazy choroby" wyjaśniającą, że jest to oddział szpitalny, w którym pacjent leczony jest z powodu choroby podstawowej, będącej przyczyną hospitalizacji lub powikłań będących następstwem tej choroby.
Kolejna zmiana dotyczy uszczegółowienia nazw świadczeń zdrowotnych: „rehabilitacja słuchu i mowy" – na „rehabilitację osób z dysfunkcją słuchu i mowy" oraz „rehabilitacja wzroku" – na „rehabilitację osób z dysfunkcją wzroku". Została wprowadzona z uwagi na niepoprawność merytoryczną dotychczasowych przepisów, które powinny być używane tylko w języku potocznym.
Dokonano usystematyzowania opisu „porady lekarskiej rehabilitacyjnej" oraz „wizyty fizjoterapeutycznej" i uzupełnienia elementów wchodzących w zakres porady.
Dookreślono możliwości udzielania świadczeń przez lekarzy w trakcie specjalizacji z rehabilitacji medycznej przez dodanie wyrazów „minimum po drugim roku specjalizacji".
Ujednolicono godziny pracy poradni, przy czym zaznaczono, że poradnia powinna być czynna minimum 5 godzin bez przerwy co pozwoli uniknąć nieprawidłowości ze strony placówek realizujących świadczenie zdrowotne.
Rozporządzenie zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz. U. Nr 140, poz. 1145 z późn. zm.). Do świadczeń gwarantowanych udzielanych przed dniem 1 stycznia 2014 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.

Więcej w Serwisie Prawo i Zdrowie

Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl