Tym samym Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że szpitale nie mogą odmówić udzielenia świadczenia zdrowotnego osobie, która potrzebuje udzielenia takiego świadczenia natychmiast ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia.
Chodziło o sprawą małoletniego pacjenta, który po wypadku komunikacyjnym został przetransportowany śmigłowcem lotniczego pogotowia ratunkowego do szpitala. Po wylądowaniu personel medyczny szpitala odmówił jego przyjęcia z uwagi na to, że w tym dniu dyżur neurochirurgiczny pełnił inny szpital.
Ustalono wówczas, że szpital uczestniczył w ustalaniu tzw. „ostrych dyżurów neurochirurgicznych” dotyczących obsady lekarzy specjalistów w szpitalach na terenie jednego miasta w poszczególne dni. Dyżury polegały na zapewnieniu w danym dniu przez szpital większej obsady personelu medycznego, czyli dwóch lekarzy neurochirurgów.
W dniu zdarzenia dyżur neurochirurgiczny pełnił inny szpital. Skarżący szpital odmówił udzielenia pacjentowi świadczeń zdrowotnych, kierując go do innego podmiotu. Jednak po przetransportowaniu do wskazanego szpitala pacjent zmarł.
Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził, że szpital, który odesłał pacjenta, stosował praktyki naruszające zbiorowe prawa pacjentów. Zdaniem Rzecznika przypadek ten był wystarczający, aby podjąć taką decyzję, gdyż przy stosowaniu tych praktyk, w każdej podobnej sytuacji nastąpiłaby odmowa udzielenia świadczenia zdrowotnego innym pacjentom.
Rzecznik uznał, że szpital nie zapewnił odpowiedniej obsady lekarzy i pozwolił na odsyłanie pacjentów do innego podmiotu pełniącego w danym dniu dyżur neurochirurgiczny, przez co narażał zdrowie i życie pacjentów.
[-OFERTA_HTML-]
Naczelny Sąd Administracyjny poparł argumenty Rzecznika Praw Pacjenta podkreślając, że obowiązek ochrony zdrowia wynika bezpośrednio z Konstytucji RP (art. 68 ust. 1). Zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta pacjent ma prawo do natychmiastowego udzielania świadczeń zdrowotnych ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia (art. 7). Poza tym przepis art. 15 ustawy z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej mówi, że podmiot leczniczy nie może odmówić udzielenia świadczenia zdrowotnego osobie, która potrzebuje natychmiastowego udzielenia takiego świadczenia ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia.
Sąd zaznaczył także, że trudności organizacyjne, w tym brak lekarzy mogących świadczyć pomoc medyczną, nie może usprawiedliwiać szpitala, który nie udzielił pacjentowi świadczeń zdrowotnych w stanie nagłym zagrażającym jego życiu lub zdrowiu.
Źródło: www.bpp.gov.pl