Rzecznik Praw Pacjenta w lutym 2016 roku odmówił wszczęcia postępowania w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.
Brak tablic informacyjnych
O wszczęcie postępowania wystąpiła była pacjentka tej placówki Agnieszka B., która zauważyła brak tablic informacyjnych o dyżurach Rzecznika Praw Pacjenta. Były tablice, lecz z napisem, że to tylko rzecznik i chorzy nie wiedzieli kogo reprezentuje, szpital czy urząd, który ma bronić ich praw ( to naruszenie art. 10a i art. 10b ustawy z 19 sierpnia 1994 roku o ochronie zdrowia psychicznego).
Rzecznik Praw Pacjenta w odpowiedzi przedstawił zdjęcia tablic ze szpitala. Dodał też, że wskazane przez skarżącą okoliczności, w żaden sposób nie uprawdopodobniają pozbawienia lub ograniczenia zbiorowych praw pacjentów.
Agnieszka B. skierowała skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Podkreśliła w piśmie do sądu, że w aktach sprawy brak jest dokumentów, z których wynikałoby, że pacjenci byli pouczani o konkretnych prawach. Nie mogli więc korzystać z pomocy Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego. Brak było też danych do kontaktu (numeru budynku i numeru gabinetu), a także kompetencji (wykształcenie, szkolenia itp.).
WSA oddala skargę pacjentki
WSA w styczniu 2017 roku oddalił skargę pacjentki. Zdaniem sądu I instancji w rozpoznawanej sprawie zarzucane wady i uchybienia nie wystąpiły.
Podstawą materialno-prawną kontrolowanej przez Sąd decyzji stanowił art. 63 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, zgodnie z którym Rzecznik odmawia, w drodze decyzji, wszczęcia postępowania, jeżeli działanie lub zaniechanie w sposób oczywisty nie spełnia przesłanek określonych w art. 59 ust. 1, albo, jeżeli wnoszący o wydanie decyzji o uznaniu praktyki za naruszającą zbiorowe prawa pacjentów nie uprawdopodobnił pozbawienia pacjentów ich praw lub ograniczenia tych praw.
W tym wypadku skarżąca nie przedstawiła dowodów potwierdzających, iż na wszystkich oddziałach szpitala nie ma informacji z danymi Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego.
NSA uchyla wyrok sądu I instancji
Pacjentka nie pogodziła się z wyrokiem Sądu I instancji i jej pełnomocnik wniósł skargę kasacyjną. Dowodzono w niej, że pacjenci szpitala nie mają zapewnionego prawa do informacji, a także, że są przytrzymywani na oddziałach bez uzasadnienia. Podaje im się leki nasenne i psychotropowe, a nie leczy.
Naczelny Sąd Administracyjny 5 września 2017 roku uchylił wyrok WSA i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Jak wyjaśniała sędzia Barbara Adamiak, podstawą uchylenia było naruszenie przez Rzecznika Praw Pacjenta art. 63 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Podstawą wszczęcia postępowania przez rzecznika jest uprawdopodobnienie naruszenia praw pacjenta, a nie udowodnienie - stwierdziła sędzia.
NSA podkreślił, że to nie skarżąca ma uprawdopodobniać naruszenia, ale szpital ma obowiązek dostarczyć dowody, że prawa pacjenta są zapewnione.
Sygnatura akt II OSK 1015/17, wyrok z 5 września 2017 roku.
[-DOKUMENT_HTML-]