Naczelna Rada Lekarska uważa, że nowe ustawy zdrowotne są niekonstytucyjne i zamierza skierować je do Trybunału Konstytucyjnego.
Dnia 2 września br. Prezes Samorządu Medyków Maciej Hamankiewicz powiedział, że „Naczelna Rada Lekarska zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o działalności leczniczej, jak również ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego”.
Jak uważa NRL, „powyższe regulacje są tak nieprecyzyjne, że pacjenci, a nawet lekarze mają problem z ustaleniem, które świadczenia są finansowane przez państwo, a za które powinien płacić pacjent”. Przykładem może być „finansowanie chemioterapii niestandardowej – niejednokrotnie szpitale nie były w stanie same rozstrzygnąć, czy Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za takie leczenie i przerywały kurację, bo bały się, że same poniosą koszty”.
W odpowiedzi na zarzuty wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk poinformował, że „MZ wprowadziło w ustawie o działalności leczniczej możliwość pobierania opłat za świadczenia wykonywane przez szpitale-spółki jako rodzaj zachęty do przekształceń”. Jego zdaniem, „szkoda, że NRL wpisuje się w kampanię wyborczą”.
Więcej na ten temat na stronie internetowej „MP Online”.
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert, RPE WKP
Źródło: www.mp.pl, 5 września 2011 r.
 
Data publikacji: 6 września 2011 r.