Fundusz chce, by preferowane i dodatkowo punktowane były oferty tych świadczeniodawców, którzy zawarli z dyrektorem placówki oświatowej porozumienie dotyczące współpracy w zakresie objęcia opieką stomatologiczną uczniów danej szkoły, a także tych, którzy będą dysponowali gabinetem stomatologicznym na jej terenie.
Jak uzasadnia NFZ, "proponowane zmiany mają na celu ograniczenie barier w dostępności do świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. r.ż., poprawę warunków wczesnego wykrywania i leczenia próchnicy oraz stworzenie warunków dla skutecznego prowadzenia profilaktyki stomatologicznej u dzieci i młodzieży".
Projekty są już po konsultacjach społecznych. Pozytywnie ocenia je Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Jednocześnie samorząd lekarski wskazuje, że świadczeniodawcy, którzy będą posiadali porozumienie z dyrektorem szkoły lub będą dysponowali gabinetem stomatologicznym na terenie tej placówki, powinni mieć też zagwarantowane dodatkowe środki finansowe w kontrakcie.
Czytaj: Prywatne wydatki na stomatologię kilkakrotnie wyższe niż NFZ>>>
"Bez zwiększenia środków dedykowanych na ten cel, proponowany sposób finansowania procedur dla dzieci i młodzieży spowoduje ograniczenie i tak szczupłej puli świadczeń dla dorosłych poprzez przesunięcie tych samych pieniędzy w inny zakres" - przekonuje NRL.
Rada podkreśla, że "zwiększenie liczby świadczeń udzielanych pacjentom do 18 r.ż. nie może skutkować ograniczeniem dostępności świadczeń dla osób dorosłych" i dodaje, że projektowane zmiany wymagają "odpowiedniego zwiększenia finansowania świadczeń stomatologicznych".
Samorząd przypomina również, że zgodę na leczenie dziecka musi wyrazić rodzic, a opieka stomatologiczna nad uczniami często dotyczy przypadków nagłych, doraźnych i wymagających udzielenia natychmiastowej pomocy dentystycznej.
Ponadto, zdaniem samorządu, "praca gabinetu usytuowanego w szkole w godzinach popołudniowych jest wymogiem nadmiarowym i nie uwzględnia specyfiki funkcjonowania gabinetu w ramach szkoły".
W opinii NRL, projekt nie daje odpowiedzi na pytanie, czy uczniowie objęci opieką stomatologiczną będą korzystać z preferencji w kolejności przyjęć (a jeśli tak, to w jakim zakresie i na jakiej podstawie prawnej).
NRL wskazuje też między innymi, że każda szkoła powinna mieć możliwość zawarcia porozumienia z więcej niż jednym świadczeniodawcą, a każdy lekarz powinien móc zawrzeć porozumienie z kilkoma placówkami.
Temat próchnicy u najmłodszych Polaków wywołał rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który powiedział, że w Polsce mamy do czynienia z epidemią próchnicy u dzieci. Zepsute zęby ma ponad 85 procent 6-latków i 95 procent 18-latków. Rzecznik wystosował w tej sprawie list do szefowej rządu.
LEX Przychodnia to serwis dopasowany do codziennych obowiązków osób zarządzających ambulatoryjnymi podmiotami leczniczymi, który zapewnia wiarygodną, aktualną rzetelną i zrozumiałą informację z zakresu prawa i zarządzania przychodnią. Oferuje natychmiastowe wsparcie w rozwiązywaniu problemów oraz rozwiązania podane w zakresie, który odpowiada dokładnie potrzebom dyrektorów oraz kierowników przychodni.
Więcej informacji: www.produkty.lex.pl