Jak podkreśla w piśmie do Funduszu Maciej Hamankiewicz, sytuacja w której karany jest lekarz za to, że wystawia receptę na lek refundowany osobie uprawnionej do świadczeń opieki zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, w sytuacji uzasadnionej jej stanem zdrowia oraz z zastosowaniem, wynikającego z treści ustawy refundacyjnej oraz wydawanych na jej podstawie obwieszczeń, odpowiedniego poziomu refundacji jest niedopuszczalna. Co więcej ani lekarz ani pacjent nie odnosi z tego tytułu żadnej korzyści majątkowej, a poniesienie kosztów refundacji przez NFZ nie jest dla niego stratą.
Działania Funduszu są bezprawne, a próba ewentualnego dochodzenia na drodze sądowej roszczeń, które NRL nazywa wirtualnymi skończy się przegranymi procesami i obciążeniami w postaci kosztów procesu.
Źródło: www.nil.org.pl
NRL sprzeciwia się karaniu lekarzy, którzy nie posiadają umów za wystawianie recept refundowanych
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zdecydowanie skrytykował działania NFZ polegające na finansowym karaniu lekarzy, którzy pomimo niepodpisania umowy upoważniającej do wystawiania recept na leki refundowane takie recepty wystawiali.