7 września 2012 roku NRL podjęła stanowisko w sprawie oparcia ordynacji leków na aktualnej wiedzy medycznej. Rada przypomniała, iż podstawową powinnością lekarza i lekarza dentysty wobec pacjenta w zakresie wyboru metody leczenia jest zasada postępowania zgodnie z aktualną wiedzą medyczną (wyrażona w treści art. 4 Kodeksu Etyki Lekarskiej oraz w treści art. 4 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty).
Naczelna Rada Lekarska podkreśliła, że administracyjne ograniczenia stosowania leków refundowanych wynikające z treści ich tzw. wskazań rejestracyjnych zawartych w Charakterystykach Produktów Leczniczych nie odzwierciedlają aktualnej, potwierdzonej naukowo wiedzy o działaniu i bezpieczeństwie leków. Wiele leków nie ma zarejestrowanych zastosowań, których skuteczność i bezpieczeństwo potwierdza wieloletnia i ugruntowana praktyka kliniczna opisana w aktualnych podręcznikach z zakresu farmakologii lub odpowiedniej specjalności medycznej. W wielu przypadkach skuteczność i bezpieczeństwo terapii potwierdzają publikacje w uznanych czasopismach naukowych oparte na wiarygodnych dowodach naukowych, potwierdzających zasadność postępowania nieuwzględnionego w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
W stanowisku NRL zaznaczyła, że potwierdzeniem powyższego jest treść art. 40 ust. 1 ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych umożliwiająca Ministrowi Zdrowia wydanie decyzji administracyjnej o objęciu refundacją leku przy danych klinicznych, w zakresie wskazań do stosowania lub dawkowania, lub sposobu podawania odmiennych niż określone w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
Naczelna Rada Lekarska podkreśliła, że praktyka lekarska powinna opierać się na aktualnej wiedzy medycznej, a przepisy stanowione przez państwo powinny wspierać wykonywanie zawodów lekarza i lekarza dentysty zgodnie z tą zasadą. Jakiekolwiek ograniczenia w tym zakresie, także wynikające z polityki refundacyjnej i zawarte w ustawie z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (a w szczególności w jej art. 6) powinny zostać jak najszybciej usunięte.
Źródło: www.nil.org.pl