Projekt rozporządzenia Rady Ministrów przewiduje, że w miejsce dwóch podmiotów powstanie Narodowy Instytutu Onkologii i Hematologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Połączenie – według autorów projektu - uzasadnione jest tym, że instytuty mają zbliżone przedmioty działania, a ich głównym celem jest rozwijanie nauki i praktyki w walce z chorobami nowotworowymi i chorobami krwi.

Zdaniem NRL zakresy działania obu instytutów są całkowicie odmienne poza leczeniem nowotworów krwi stanowiącym tylko część (w przypadku COI niewielką) działalności obu instytutów.

Nowo utworzony podmiot, według pomysłodawców projektu, będzie Instytutem prowadzącym kompleksowe badania naukowe i prace rozwojowe oraz działalność leczniczą w dziedzinie onkologii klinicznej, hematologii, transfuzjologii klinicznej, w tym krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz w dyscyplinach pokrewnych.

W ocenie NRL połączenie w jednym podmiocie funkcji regulacyjnych z działalnością usługową budzi zasadnicze zastrzeżenia. „Nowo powstały Instytut będzie zainteresowany kształtowaniem zasad i wymagań w sposób sprzyjający kontraktowaniu i udzielaniu świadczeń przez ten Instytut, ze szkodą dla innych jednostek” – uważa Rada.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że korzyści wynikające z połączenia to między innymi  możliwość optymalnego wykorzystania infrastruktury technicznej oraz potencjału naukowego, diagnostycznego, leczniczego i edukacyjnego w związku z lokalizacją obu instytutów w bezpośrednim sąsiedztwie.
W ocenie NRL zakładane zwiększenie potencjału połączonych jednostek jest słabo uzasadnione. „Istnienie kolejek do prawie wszystkich świadczeń udzielanych przez oba instytuty zaprzecza istnieniu niewykorzystywanych możliwości, które po połączeniu dałyby wskazywany w uzasadnieniu "efekt dużych liczb". Potencjał obu instytutów jest już wykorzystany i jego dalsze zwiększanie wymaga dodatkowych nakładów nie zaś łączenia ich w jedną strukturę” – oceniła w swoim stanowisku Rada.
 

Autorzy regulacji podkreślali w uzasadnieniu, że planowany zakres działań nowo powstałego instytutu, zarówno w działalności naukowo-badawczej, jaki i leczniczej, będzie sumą obecnego zakresu działań łączonych instytutów. „Wskazuje to bardziej na brak propozycji nowej jakości i nowych zakresów działania niż na korzyść wynikającą z połączenia” – uważa NRL.

W uzasadnieniu wśród zalet rozwiązania wymieniono także możliwość wspólnej realizacji zadań w zakresie specjalistycznego kształcenia podyplomowego oraz oszczędności wynikające z przeprowadzenia centralnych zakupów leków refundowanych przez NFZ dla wszystkich oddziałów.

NRL jest przekonana, że współpraca instytutów w zakresach wymienionych w uzasadnieniu nie wymaga dokonywania zmian organizacyjnych i ma miejsce w tych zakresach, w których jest potrzebna i korzystna

Dodatkowym argumentem przemawiającym za połączeniem instytutów jest – jak napisano w uzasadnieniu - optymalne zagospodarowanie terenu i obiektów obu instytutów, a w szczególności rozwiązanie problemów Instytutu Hematologii i Transfuzjologii związanych między innymi z brakiem dróg pożarowych i ewakuacyjnych. Problemy te pojawiły się w efekcie decyzji stołecznych władz o wywłaszczeniu części gruntów pod budowę Szpitala Południowego i przebudowę ulicy Pileckiego i ulicy Indiry Gandhi.

W uzasadnieniu wskazano, że nowo utworzony Instytut przejmie wszystkich pracowników, mienie oraz należności i zobowiązania. Według stanu na koniec 2014 roku zarówno Centrum Onkologii, jak i Instytut Hematologii i Transfuzjologii posiadają płynność finansową i nie posiadają zobowiązań wymagalnych. Centrum Onkologii osiągnęło w 2014 roku zysk 454 tys. 463 zł; zaś Instytut Hematologii i Transfuzjologii - stratę 1 mln 745 tys. 866 zł.

W Centrum Onkologii, według danych na koniec kwietnia 2015  zatrudnionych było 4 tys. 839 osób - 772 lekarzy, 1 tys. 223 pielęgniarek i 1 tys. 958 osób innego personelu medycznego. W Instytucie Hematologii i Transfuzjologii, według stanu na koniec czerwca 2015 zatrudnionych było 675 osób - 93 lekarzy, 213 pielęgniarek i 225 osób innego personelu medycznego.

W uzasadnieniu projektu napisano, że połączenie Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii następuje na wspólny wniosek rad naukowych i dyrektora obu podmiotów (oboma instytutami kieruje profesor Krzysztof Warzocha), złożony po zasięgnięciu opinii zakładowych organizacji związkowych.

Według NRL proponowane połączenie "ma w rzeczywistości być tylko zabiegiem administracyjnym formalizującym stworzoną wcześniej decyzją ministra zdrowia sytuację połączenia administracji obu jednostek na poziomie stanowiska dyrektora bez rzeczywistych korzyści dla systemu opieki onkologicznej i dla chorych na nowotwory”. 

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2016 roku. (pap)
 
 
LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia jest największą na rynku bazą elektronicznych wersji książek z zakresu ochrony zdrowia. Zawiera ponad 100 książek z zakresu prawa ochrony zdrowia, zarządzania oraz rachunkowości w ochronie zdrowia. 
 
Szczegółowe informacje: www.profinfo.pl