Od piątku 22 kwietnia zarządzeniem Adama Niedzielskiego Ministerstwo Zdrowia ma nowego pełnomocnika do spraw informatyzacji. Został nim Piotr Węcławik, dyrektor Departamentu Innowacji w resorcie. Warto przypomnieć, że od 16 kwietnia w MZ obowiązuje też nowy podział obowiązków zgodnie z którym Adam Niedzielski przejął nadzór nad Centrum e-Zdrowia, ale także Departamentem Innowacji, który odpowiada za cyfryzację ochrony zdrowia.  Dotychczas te jednostki podlegały zwykle wiceministrom, przez długi czas Annie Goławskiej, która w grudniu odeszła z resortu.

 

Zadania pełnomocnika

W gestii nowo powołanego pełnomocnika znalazło się ponadto:

  • inicjowanie działań mających na celu budowę spójnej i jednolitej architektury informatycznej w systemie ochrony zdrowia;
  • reprezentowanie Ministra w pracach zespołów i rad powołanych przez inne organy, w zakresie związanym z informatyzacją sektora ochrony zdrowia.

Pełnomocnik realizuje zadania we współpracy z jednostkami zaangażowanymi w proces informatyzacji sektora ochrony zdrowia, podległymi lub nadzorowanymi przez ministra – w szczególności z Centrum e-Zdrowia oraz Narodowym Funduszem Zdrowia.

Komórki organizacyjne resortu i inne jednostki podległe wspierają pełnomocnika w realizacji jego zadań – w związku z tym konieczne jest udostępnianie mu niezbędnych informacji i dokumentów, zgodnie z kompetencjami określonymi w wewnętrznych regulaminach organizacyjnych.

Pełnomocnik może w celu realizacji zadań podejmować współpracę z organami administracji publicznej i organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami krajowymi realizującymi zadania w zakresie systemów teleinformacyjnych.

Kim jest Piotr Węcławik

Piotr Węcławik z wykształcenia jest prawnikiem, ale ukończył też MBA w Akademii Leona Koźmińskiego. Będąc dyrektorem Departamentu Innowacji inicjuje i wdraża projekty upowszechniające telemedycynę, eZdrowie oraz mZdrowie. W listopadzie 2021 roku podczas konferencji „Pacjent w świecie usług e-zdrowia. Osiągnięcia, wyzwania, wizja rozwoju” mówił, że mamy ogrom środków na rozwiązania e-zdrowotne, a celami na najbliższy rok miała być e-Karta zgonów.