Studia rozpoczną się we wrześniu br., a rekrutacja ruszy już w lipcu. Studia będą trwać dwa semestry i obejmować 229 godzin dydaktycznych, w tym 79 godzin wykładów i 150 warsztatów.
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu będzie je prowadzić we współpracy z Jurajską Grupą GOPR. Jej ratownicy górscy będą prowadzić warsztaty charytatywnie.
„Chcieliśmy poszerzyć ratownictwo medyczne, właśnie o ratownictwo górskie i wysokościowe. Od dwóch lat prowadziliśmy rozmowy z Adamem van der Coghenem z Jurajskiej Grupy GOPR. Ustaliliśmy, że możemy razem poprowadzić takie studia. Pan Adam ułożył ich program” – powiedziała prorektor PMWSZ w Opolu dr Lucyna Sochocka. „Jeśli ten eksperyment się uda, to będziemy wnioskować do ministerstwa o otwarcie studiów licencjackich” – dodała.
W trakcie studiów, obok egzaminów pisemnych, słuchacz będzie przechodził również testy sprawnościowe i wytrzymałościowe. Studia kierowane są przede wszystkim do absolwentów kierunku ratownictwo medyczne. Oferta może być także interesująca dla pracowników straży pożarnej, grup interwencyjnych, firm wykonujących prace wysokościowe.
„Rozmawiamy z policją, strażą pożarną i wojskiem. Umiejętności, których będzie się można u nas nauczyć, mogą być wykorzystywane nie tylko w wysokich górach, ale również na nizinach. Przecież policjanci mają negocjatorów, którzy często prowadzą negocjacje na wysokościach” – powiedziała dr Lucyna Sochocka.
Słuchacz w trakcie studiów zdobędzie wiedzę z zakresu ratownictwa górskiego, meteorologii, opanuje praktyczną umiejętność posługiwania się sprzętem alpinistycznym i sprzętem ratunkowym. Nauczy się poruszania na wysokościach i w terenie w warunkach zimowych. Pozna także podstawy nawigacji oraz nauczy się rozwiązywania sytuacji trudnych i konfliktowych w relacji z poszkodowanymi.
Po zakończeniu nauki absolwent otrzyma świadectwo ukończenia studiów podyplomowych potwierdzające kompetencje związane z ratownictwem górskim i wysokościowym. Dostanie także stopień – ratownika-kandydata Jurajskiej Grupy GOPR. Najlepsi absolwenci mają szansę na zatrudnienie w Jurajskiej Grupie GOPR. Będą to studia niestacjonarne, a zjazdy będą się odbywać w weekendy. Na kierunek przyjętych zostanie 16 osób.