Po wejściu w życie nowych regulacji towary te będą opodatkowane 23-procentową stawką VAT.
Będzie to także dotyczyło urządzeń, które nie są przeznaczone do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności, oraz niektórych produktów, zawierających cystynę i cysteinę, a także towarów używanych do celów antykoncepcyjnych i higieny osobistej.
Uchylona została lista zawierająca 92 pozycje, obejmuje wyroby higieniczne lub farmaceutyczne (włączając smoczki), z gumy innej niż ebonit. Uchylenie tej pozycji nie spowoduje, że wszystkie wymienione w niej towary automatycznie będą objęte wyższą stawką VAT.
W dalszym ciągu obniżona, 8-procentowa stawka podatku będzie miała zastosowanie do soczewek kontaktowych i okularowych, prezerwatyw, strzykawek do podawania leków oraz smoczków dla niemowląt i dzieci, w szczególności przeznaczonych do celów medycznych.
Podstawowym celem nowelizacji jest wprowadzenie zmian do ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, które służą wykonaniu wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 5 czerwca 2015 roku w sprawie C-678/13 Komisja Europejska przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.
W wyroku tym Trybunał orzekł, że stosując obniżoną stawkę VAT do wymienionej grupy sprzętu medycznego, sprzętu pomocniczego oraz pozostałych urządzeń Rzeczpospolita Polska uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 96-98 dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej,.
Ustawa wejdzie w życie po upływie siedmiu dni od dnia ogłoszenia.