Rozporządzenie określa cele, rodzaje, zakres programowy i wymiar czasu zajęć rehabilitacyjnych, organizowanych w szpitalach psychiatrycznych, sposób prowadzenia i dokumentowania tych zajęć oraz sposób nagradzania uczestników.
Rozporządzenie przewiduje następujące rodzaje zajęć:
- sesje pomocy psychologicznej, w szczególności w postaci psychoterapii indywidualnej, grupowej lub rodzinnej;
- edukacja i psychoedukacja;
- terapia zajęciowa;
- trening umiejętności społecznych;
- arteterapia;
- terapia ruchowa.
Zajęcia rehabilitacyjne są prowadzone zgodnie z indywidualnym planem rehabilitacji, opracowanym przez lekarza specjalistę w dziedzinie psychiatrii i psychologa lub terapeutę zajęciowego, we współdziałaniu z pacjentem. Są one prowadzone 5 razy w tygodniu w wymiarze od 2 do 5 godzin dziennie, w tym co najmniej 2 razy w tygodniu w godzinach popołudniowych, a w dni wolne od pracy, pacjenci mają zapewniony dostęp do zajęć usprawniających.
Rozporządzenie przewiduje dla pacjentów aktywnie uczestniczących w zajęciach rehabilitacyjnych nagrody rzeczowe.
Dokumentacja zajęć rehabilitacyjnych jest prowadzona w historii choroby, stanowiącej część dokumentacji medycznej.
Rozporządzenie to było poprzedzone rozporządzeniem ministra zdrowia i opieki społecznej z 20 października 1995 roku w sprawie organizowania zajęć rehabilitacyjnych w szpitalach psychiatrycznych i nagradzania uczestników tych zajęć (Dz. U. Nr 127, poz. 614), które utraciło moc z dniem 12 lutego 2013 roku.
Opracowanie: Ewelina Wójcik RPE WK
Nowe zasady prowadzenia rehabilitacji w szpitalach psychiatrycznych
25 kwietnia 2014 roku wchodzi w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 24 kwietnia 2014 w sprawie zajęć rehabilitacyjnych organizowanych w szpitalach psychiatrycznych (Dz. U. poz. 522).