Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika ze zmiany treści art. 201 Kodeksu karnego wykonawczego (Dz.U.1997.90.557), który odnosi się do wykonywania środków zabezpieczających wobec sprawców przestępstw. Modyfikacje polegały na przeniesieniu części regulacji (na przykład dotyczących zasad kierowania do zakładów psychiatrycznych) z dotychczasowego rozporządzenia Ministra Zdrowia z 10 sierpnia 2004 roku w sprawie wykazu zakładów psychiatrycznych i zakładów leczenia odwykowego przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających oraz składu, trybu powoływania i zadań komisji psychiatrycznej do spraw środków zabezpieczających (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1133) do przepisów rangi ustawowej.
Nowe rozporządzenie ogranicza się zatem wyłącznie do regulacji składu komisji psychiatrycznych, warunków zabezpieczenia poszczególnych typów zakładów i obowiązującego w nich regulaminu organizacyjno-porządkowego.
Modyfikacjom uległ dotychczasowy skład komisji, poprzez zastąpienie przedstawiciela Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, przedstawicielem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz określenie, że członkiem komisji nie musi być już przedstawiciel szpitala psychiatrycznego, w którym wykonywany jest środek zabezpieczający. Rozporządzenie wprowadza również wprost przepisy umożliwiające odwołanie członka komisji przed upływem kadencji, w szczególności w przypadku systematycznego nieuczestniczenia w jej pracach.
Przepisy przewidują ponadto, że komisja będzie musiała w swojej opinii uwzględniać miejsce zamieszkania sprawcy oraz dostępne miejsca w zakładach psychiatrycznych. Utrzymano przy tym 21-dniowy termin na sporządzenie opinii, określając jednocześnie, że komisja powinna niezwłocznie przesłać ją do sądu.
Rozporządzenie nie zmienia zasadniczo warunków zabezpieczenia poszczególnych typów zakładów. Wprowadza jedynie wymóg posiadania przez zakłady dysponujące warunkami wzmocnionego zabezpieczenia procedury na wypadek wystąpienia pożaru, buntu, ucieczki lub innych zagrożeń, uzgodnione z właściwymi organami Policji i Państwowej Straży Pożarnej oraz lekarzem koordynatorem ratownictwa medycznego.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 16 stycznia 2017 roku w sprawie komisji psychiatrycznej do spraw środków zabezpieczających i wykonywania środków zabezpieczających w zakładach psychiatrycznych (Dz. U. poz. 119) wchodzi w życie 20 stycznia 2017 roku. Zgodnie z przepisami przejściowymi, członkowie komisji powołani przed dniem wejścia w życie rozporządzenia wykonują swoje czynności do czasu upływu kadencji.
Opracowanie: adw. Damian Konieczny
Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl