Rozporządzenie realizuje upoważnienie zawarte w art. 75c ust. 16 ustawy z 12 października 1990 roku o Straży Granicznej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1643) - dalej u.o.s.g. - które weszło w życie 3 grudnia 2016 roku. Ma ono na celu uregulowanie zasad przeprowadzania badań lekarskich - i kontrolnych, i okresowych - funkcjonariuszy Straży Granicznej, które dotychczas wynikały wyłącznie z aktów wewnętrznych – decyzji Komendanta Głównego SG.

Każde badanie będzie wykonywane na podstawie skierowania określającego warunki pełnienia służby, w tym czynniki szkodliwe lub uciążliwe. W świetle art. 75c u.o.s.g. skierowania na badania kontrolne będą wystawiane przy przyjęciu funkcjonariusza do służby, zaś na kolejne badania okresowe nie później niż w terminie 30 dni przed upływem ważności dotychczasowego orzeczenia lekarskiego.

W wyniku przeprowadzenia badania lekarz wystawia orzeczenie o braku lub istnieniu przeciwwskazań zdrowotnych do służby na określonym stanowisku, które zawiera również datę kolejnego badania okresowego (rozporządzenie nie reguluje bowiem interwałów ich przeprowadzania). Będzie ono wydawane w dwóch egzemplarzach – jednym dla osoby badanej i drugim dla jednostki organizacyjnej Straży Granicznej kierującej na badanie. Rozporządzenie określa przy tym zarówno wzór skierowania, jak i orzeczenia lekarskiego. Nadto uregulowano zakres badań lekarskich, dzieląc je na podstawowe (dotyczące ogółu funkcjonariuszy) i rozszerzone, między innymi dla funkcjonariuszy w strzeżonych ośrodkach i aresztach dla cudzoziemców oraz pełniących służbę na jednostkach pływających. W wypadku badań rozszerzonych obligatoryjne będą dodatkowe konsultacje z właściwymi specjalistami, na przykład okulistami czy laryngologami.

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 lutego 2017 roku w sprawie badań okresowych i kontrolnych funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz.U. poz. 266) weszło w życie 16 lutego 2017 roku.

Opracowanie: adw. Damian Konieczny
Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl