Minister zdrowia podpisał nowe szczegółowe programy kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych w ramach specjalizacji, kursów kwalifikacyjnych i kursów specjalistycznych.

Podstawą opracowania programów jest art. 78 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1435 z późn. zm.).

Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne (Dz. U. poz. 1562) zmniejszono liczbę dziedzin kształcenia w ramach specjalizacji – z 26 do 17 oraz zwiększono liczbę dziedzin kształcenia dla kursów kwalifikacyjnych – z 21 do 24.

W związku z rozwojem medycyny oraz zmniejszeniem liczby godzin kształcenia nowe programy zostały zaktualizowane. Między innymi dopuszczono możliwość modyfikacji czasu trwania zajęć w wymiarze nie większym niż 20 procent ogółu godzin kształcenia - w przypadku specjalizacji i kursów kwalifikacyjnych oraz w wymiarze nie większym niż 10 procent ogółu godzin kształcenia - dla kursów specjalistycznych, pod kątem umożliwienia wykorzystania ich w ramach samokształcenia.

Kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych prowadzone na podstawie nowych, szczegółowych programów, ujednoliconych zarówno pod względem struktury, jak i treści kształcenia spowoduje, że jakość kształcenia na terenie całego kraju będzie porównywalna.

Skrócenie czasu trwania szkoleń zwiększy ich dostępność. To istotne z punktu widzenia samych pielęgniarek i położnych oraz ich pracodawców, dla których istotne znaczenie ma skrócenie absencji pracownika w związku z jego udziałem w szkoleniach podyplomowych.

Zatwierdzone programy kształcenia zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.mz.gov.pl, stan z dnia 21 sierpnia 2015 r.