Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Konieczność wydania nowego aktu wynika z faktu, iż obecnie obowiązujące rozporządzenie z dnia 27 maja 2011 r. (Dz. U. Nr 111, poz. 653 z późn. zm.), utraci moc prawną najpóźniej z dniem 1 stycznia 2014 r. W rozporządzeniu znalazły się zmiany zarówno o charakterze redakcyjnym, jak i merytorycznym. Najwięcej zmian dotyczy załączników do aktu. W załączniku nr 1 w lp. 5 Porada specjalistyczna diabetologia dla dzieci - rozszerzono kompetencje do realizacji świadczeń o lekarza specjalistę w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dla dzieci oraz specjalistę endokrynologii z co najmniej 5-letnim doświadczeniem pracy w podmiocie leczniczym w zakresie pediatrii. Na świadczeniodawców udzielających świadczeń z zakresu chirurgii dziecięcej, ogólnej, onkologicznej, onkologicznej u dzieci, ortopedii i traumatologii narządu ruchu (także dzieci), otolaryngologii (także dziecięcej), położnictwa i ginekologii, proktologii, urologii, chirurgii szczękowo-twarzowej, okulistyki (także dla dzieci) nałożono obowiązek posiadania gabinetu diagnostyczno-zabiegowego. Nowe rozporządzenie wprowadza m.in. szerszy zakres badań laboratoryjnych, dodatkowe wskazania do wykonania badania angiografii fluoresceinowej, podniesiono wymagania dla warunków realizacji świadczeń o pracownie USG w określonych przypadkach procedur. Ponadto uzupełniono wykaz procedur zabiegowych o procedury dotychczas wykonywanie wyłącznie w trybie leczenia szpitalnego, jak również doprecyzowano przepisy dotyczące transportu pacjenta do stacji dializ.

Rozporządzenie wejdzie po upływie 14 dni od opublikowania w Dzienniku Ustaw. Zastąpi ono w całości obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia z dnia 27 maja 2011 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. Nr 111, poz. 653 z późn. zm.).

Akt oczekuje obecnie na publikację w Dzienniku Ustaw.

Źródło: http://bip.mz.gov.pl