Konieczność zmian jest podyktowana zbliżającym się wejściem w życie tzw. ustawy o sieci szpitali i wprowadzaniem podstawowego szpitalnego zabezpieczenia (PSZ) świadczeń opieki zdrowotnej. Zgodnie z nowymi przepisami nocna i świąteczna opieka zdrowotna ma być udzielana w szpitalach (a więc przez świadczeniodawców udzielających świadczeń w trybie hospitalizacji i hospitalizacji planowej), zakwalifikowanych do poziomów 1-3 i 5 sieci szpitali. Równocześnie oczywiście każdy taki świadczeniodawca musi udzielać świadczeń w ramach szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) lub izb przyjęć (IP) - posiadanie umowy na te świadczenia jest bowiem jednym z podstawowych warunków kwalifikacji do sieci szpitali.
Zgodnie z proponowanym przepisem, jeżeli szpital zapewnia jednocześnie w swojej lokalizacji świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, to takie świadczenia mogą być łączone z realizacją „zwykłych” dla szpitala świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w innych komórkach organizacyjnych - oczywiście z uwzględnieniem intensywności pracy tych komórek (w domyśle – w sposób niezakłócający podstawowej pracy tych komórek-oddziałów).
Poboczna, chociaż nie mniej ważna z punktu widzenia szpitali, zmiana dotyczy szpitali udzielających świadczeń o profilu neonatologia. Od chwili wejścia w życie świadczeniodawcy tacy muszą zapewnić na oddziałach neonatologicznych całodobową opiekę pielęgniarską lub położniczą, we wszystkie dni tygodnia - niezależnie od poziomu referencyjności.
Planowaną datę wejścia w życie rozporządzenia określono na dzień 1 lipca 2017 roku. Data ta jest powiązana z terminem wprowadzenia podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.
Źródło: www.legislacja.rcl.gov.pl