Cyfryzacja usprawnia działania w każdej sferze życia – także w służbie zdrowia. Jednak w przypadku placówek medycznych ograniczenie we wprowadzaniu rozwiazań cyfrowych  są środki finansowe, ponieważ placówki zdrowia często muszą wybierać między finansowaniem nowego sprzętu diagnostyczno-leczniczego, a unowocześnieniem, czy umożliwianiem współpracy systemów IT.

- Właśnie to umożliwienie współpracy systemów informatycznych poszczególnych placówek, w kontekście opieki nad pacjentem jest kolejną trudnością w naszym sektorze - podkreśla Zofia Małas, która dodaje, że sprawność ogólnokrajowego systemu i jakość obsługi pacjenta zależy też od poziomu płynności współpracy rozwiązań informatycznych, a często są tą zupełnie różne rozwiązania tworzone w różnych okresach na zlecenie odrębnych placówek.

 [-DOKUMENT_HTML-]

- W zakresie informatyzacji mamy jeszcze wiele do zrobienia, dlatego trzeba się spotykać i rozmawiać, żeby znaleźć jak najlepsze rozwiązania, tak jak będziemy to robić w tym roku w Krynicy. Jestem jednak dobrej myśli, bo od kilku lat mówi i robi się w temacie coraz więcej. Jestem przekonana, że doczekamy się w Polsce takich udogodnień jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, gdzie systemy IT działają na korzyść pacjenta, bo to jest tu kwestią kluczową – mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Pani Zofia Małas weźmie udział jako ekspert – 5 września o godzinie 17.30 – w panelu dyskusyjnym podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Podczas tego najważniejszego ekonomiczno-biznesowego wydarzenia w kraju, kancelaria DZP organizuje panel pt. „E-zdrowie – projekty na poziomie centralnym, platformy regionalne, rejestry medyczne, wykorzystanie danych medycznych dla dobra pacjenta i systemu”, który poruszy najważniejsze kwestie związane z finalizacją informatyzacji służby zdrowia w Polsce.

Prezes Zofia Małas, jako przedstawiciel NRPiP – organu kluczowego dla prawidłowego kształtowania i funkcjonowania polskiej służby zdrowia – przedstawi podczas Forum aspekty dotyczące roli zaawansowanych rozwiązań informatycznych niezwykle pomocnych w świadczeniu usług zdrowotnych, ale także ograniczenia wynikające z integracji różnych systemów IT w placówkach zdrowia oraz korzyści zarówno dla pacjentów jaki i pielęgniarek oraz położnych płynące z nowoczesnych systemów informatycznych.

Forum Ekonomiczne w Krynicy odbędzie się w tym roku po raz 27. Wydarzenie zlokalizowane w Krynicy-Zdrój odbędzie się w dniach 5-7 września 2017 roku pod hasłem: „Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady?” Jest to największa konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej, na którą co rok przyjeżdża ponad 3 tysiące gości: prezydenci, premierzy, ministrowie, parlamentarzyści naszego regionu, szefowie największych firm z całego świata, najważniejsze osoby świata kultury, nauki oraz mediów z ponad 60 krajów z Europy, Azji i USA.

Podczas tegorocznego Forum politycy, ekonomiści i eksperci będą dyskutować o tym, jak zmiany elit rządzących w wielu państwach wpłyną na kształt stosunków międzynarodowych, ale także o rozwoju polityki USA przez najbliższe cztery lata i jej wpływie na politykę państw europejskich.

Podczas Forum nie zabraknie także ważnych rozmów o makroekonomii, biznesie i zarządzaniu, rynkach finansowych, patriotyzmie gospodarczym, innowacjach, rozwoju regionów, ochronie zdrowia, ekologii, mediach, turystyce i kulturze.

Podobnie jak w latach poprzednich, przyznane zostaną Nagrody Forum Ekonomicznego. Organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Głównym Partnerem jest Województwo Małopolskie, a Miastem Gospodarzem – Krynica-Zdrój.

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych (NIPiP) jest jednostką organizacyjną samorządu pielęgniarek i położnych posiadającą osobowość prawną. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych wraz z Okręgowymi Radami Pielęgniarek i Położnych reprezentuje osoby wykonujące zawód pielęgniarki lub położnej, by jak najlepiej dbać o interesy zawodowe, społeczne i gospodarcze tej grupy. W zakresie zainteresowań samorządu leży także troska o system kształcenia i należyte wykonywanie zawodów.

Zadaniem NIPiP jest także czuwanie nad poszanowaniem prawa samorządowego, przestrzeganiem przepisów prawa dotyczącego wykonywania zawodów i zasad etyki zawodowej pielęgniarki i położnej. NRPiP informuje o kierunkach rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce, przedstawia zajmowane stanowisko w wybranych sprawach dotyczących stanu zdrowia społeczeństwa.