Poza tym pielęgniarka, niezależnie od przysługującego jej urlopu szkoleniowego, ma także prawo do zwolnienia z części dnia pracy płatnego według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Wynika to z ustawy z dnia 15 lipca 2011 roku o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 174, poz. 1039 ze zm.). Zgodnie z art. 62 ust. 1 tej ustawy pielęgniarce lub położnej, które podejmują kształcenie podyplomowe na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę, o którym mowa w art. 61 ust. 3 i 5, przysługują zwolnienia z części dnia pracy i urlop szkoleniowy w wymiarze określonym w art. 65 ww. ustawy, płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Zgodnie natomiast z art. 65 ust.1 ustawy wymiar urlopu szkoleniowego dla pielęgniarki lub położnej podejmujących kształcenie podyplomowe na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę, o którym mowa w art. 61 ust. 3 i 5, na udział w obowiązkowych zajęciach w ciągu całego okresu trwania kształcenia podyplomowego wynosi do 28 dni roboczych i jest ustalany przez pracodawcę w zależności od czasu trwania kształcenia podyplomowego.
Źródło- Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych
NIPiP: pracodawca musi udzielić urlopu szkoleniowego pielęgniarce
Pracodawca, który skierował pielęgniarkę na kurs kwalifikacyjny lub specjalistyczny jest zobowiązany udzielić jej płatnego urlopu szkoleniowego na udział w obowiązkowych zajęciach w ramach tego kursu w ustalonym wymiarze w zależności od czasu trwania kursu, jednak nie więcej niż 28 dni.