- Prawie 100 procent medyków zostało zaszczepionych, mamy pierwszy etap powoli za sobą - powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas piątkowej konferencji o otwarciu hoteli, kin, stoków i basenów. Jednocześnie zaznaczył, że następuje proces luzowania czy otwierania ponownego systemu opieki zdrowotnej. Podkreślił, że musimy wrócić do regularnego odwiedzania lekarza i przeprowadzania badań.
- Dzięki zaszczepieniu większości kadry medycznej wizyty u specjalistów przestają być obarczone ryzykiem zakażenia. Zachęcił do tego, aby wrócić do regularnych badań i wizyt u lekarzy - mówił Niedzielski. Zapowiedział też, że będzie rekomendował przywrócenie od marca standardowej nauki na uczelniach medycznych, bo tam mamy zaszczepioną kadrę i studentów, którzy są narażeni na bezpośredni kontakt z wirusem, czyli pracują bezpośrednio z pacjentem.
Sytuacja epidemiologiczna w Polsce
Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył zaś, że od wielu tygodni obserwujemy stabilizację poziomu zachorowań, mamy sytuację lepszą jeśli chodzi o poziom zajętości łóżek covidowych i respiratorowych. Dodał jednak, że liczba zgonów jest cały czas niepokojąca i dlatego możemy dzisiaj mówić jedynie o kruchej stabilizacji. W dniu 5 lutego odnotowano 6 053 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia i 368 przypadki śmiertelne, w tym 67 wyłącznie z powodu Covid-19. Od początku epidemii mieliśmy 1,5 miliona zakażonych, a obecnie 206 tys. Od marca zmarło z powodu koronawirusa 38,7 tys. osób.
Zachorowania w ochronie zdrowia
Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia podało, że od początku epidemii w Polsce zakażenie SARS-CoV-2 wykryto u
- 55 269 pielęgniarek,
- 21 964 lekarzy,
- 5258 położnych,
- 3220 ratowników medycznych,
- 2359 farmaceutów,
- 2096 dentystów
- 1760 diagnostów laboratoryjnych.
Koronawirus przyczynił się do śmierci m.in. 86 lekarzy, 67 pielęgniarek, , 12 dentystów, 7 ratowników medycznych, 4 położnych, 5 farmaceutów, 2 diagnostów laboratoryjnych.