Pytanie

Czy w trybie art. 26 i nast. ustawy o działalności leczniczej możliwe jest zawarcie umowy z uczelnią na wykonanie badań laboratoryjnych w kierunku obecności Helicobacter Pylori?

Laboratorium wpisane jest do Ewidencji Laboratoriów prowadzonej przez Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych, natomiast brak jest odpowiedniego wpisu w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Czy w związku z brakiem wpisu w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą, można zawrzeć umowę z tą uczelnią, ale już w trybie ustawy - Prawo zamówień publicznych?

Odpowiedź

Odpowiedzi na pytanie udziela art. 26 ustawy z 15 kwietnia 2011 roku. - dalej u.dz.l. Brzmienie przepisu wskazuje jednoznacznie, że zamówienia na świadczenia zdrowotne można udzielić wyłącznie:

1) podmiotowi leczniczemu;

2) osobie legitymującej się fachowymi kwalifikacjami.

Laboratorium utworzone w strukturach uczelni wyższej nie spełnia żadnego z tych warunków. Normy art. 26 u.dz.l. obejmują właściwie więcej niż jedno wskazanie. Poza wymogami dedykowanymi wykonawcy, czyli wskazaniem, że wykonawcą może być tylko podmiot leczniczy lub osoba legitymująca się fachowymi kwalifikacjami, art. 26 u.dz.l. zawiera jeszcze jedno wskazanie. Otóż redakcja omawianych przepisów wskazuje, że zamówienie na udzielanie świadczeń zdrowotnych może być udzielone wyłącznie wskazanym wyżej kategoriom wykonawców. 

Ustawa o działalności leczniczej będąca swego rodzaju kodeksem ochrony zdrowia reglamentuje umowy podwykonawcze. Jest to podyktowane szeregiem argumentów. Tylko podmiot leczniczy ma obowiązek zawierania polis OC, w podmiocie leczniczym świadczeń zdrowotnych mogą udzielać wyłącznie pracownicy "medyczni", podmiot leczniczy podlega bardzo szeroko rozumianemu nadzorowi medycznemu (kontrola MZ, nadzór konsultantów krajowego i wojewódzkich, etc.). 

Jednocześnie zawarcie umowy ze wskazanym w pytaniu laboratorium w trybie ustawy z 29 stycznia 2004 roku o zamówieniach publicznych stanowiłoby obejście ustawy o działalności leczniczej i tym samym wiodło do dokonania nieważnej, z mocy art. 58 ustawy z 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny, czynności prawnej.

Pytanie pochodzi z LEX Ochrona Zdrowia.

 

Zobacz inne komentarze tej autorki:

Grupowa praktyka lekarska nie może przystąpić do konkursu na podwykonawstwo >>>

 

Ordynatora można zatrudnić na podstawie umowy cywilnoprawnej>>>

Danych osób upoważnionych przez pacjentów nie trzeba zgłaszać do GIODO >>> 


 

Agnieszka Sieńko jest radcą prawnym, specjalistą w zakresie prawa ochrony zdrowia i ubezpieczenia zdrowotnego. Prowadzi wykłady i szkolenia z tej dziedziny. Jest autorką wielu publikacji (m.in. Zakład opieki zdrowotnej. Prawo ochrony zdrowia w pytaniach i odpowiedziach),  współpracownikiem Serwisu Prawo i Zdrowie. Ma wieloletnie doświadczenie w organizacji rynku ochrony zdrowia. Współpracowała z Branżową Kasą Chorych dla Służb Mundurowych i Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. W ramach własnej kancelarii prowadzi obsługę zakładów opieki zdrowotnej w tym dużych szpitali publicznych. Zajmuje się także obsługą prawną innowacyjnych projektów dedykowanych rynkowi usług medycznych a realizowanych ze środków unijnych. Jest nauczycielem akademickim.