NFZ stwierdził nieprawidłowości dotyczące między innymi wystawiania recept, które polegały na oznaczaniu poziomu odpłatności niezgodnie z obowiązującymi przepisami, przepisywaniu leków refundowanych niezgodnie ze wskazaniami refundacyjnymi lub w ilości przewyższającej wskazania dotyczące dawkowania, na ordynowaniu leków refundowanych z kodem uprawnień dodatkowych pacjenta „S” przez nieuprawnionych lekarzy, a także na wystawianiu recept refundowanych "pro auctore" na leki z odpłatnością ryczałtową do zaopatrzenia gabinetu stomatologicznego czy na przepisywaniu recept po zgonie pacjenta bądź z błędnymi danymi pacjenta.
Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły także prowadzenia dokumentacji medycznej, która była nieczytelna, prowadzona niechronologicznie i w sposób nieuporządkowany. Zdarzały się braki w dokumentacji lub nieczytelne wpisy dotyczące porad ambulatoryjnych, wywiadu lekarskiego, badania przedmiotowego, zaordynowanych leków i dawkowania oraz wystawionych recept.
W skontrolowanej dokumentacji stwierdzono braki rozpoznania choroby, braki potwierdzenia zasadności ordynacji leków oraz braki formalne takie jak brak podpisu i pieczątki lekarza, brak numeracji stron, poprawki dotyczące liczby opakowań bądź dawkowania leku bez oznaczenia osoby dokonującej adnotacji itp.).
NFZ stwierdził także rozbieżności danych w dokumentacji z danymi na receptach, brak udokumentowania wskazań refundacyjnych pozwalających na ordynację leku ze zniżką, niedołączenie kopii kart informacyjnych z leczenia szpitalnego oraz odpisów lub kopii innych dokumentów medycznych udostępnionych przez pacjenta niezbędnych do potwierdzenia zasadności ordynacji.
Zdarzało się wykorzystanie zakresu numerycznego recept jednego lekarza przez innego lekarza czy całkowity brak dokumentacji medycznej.
Źródło: www.nfz.gov.pl
[-DOKUMENT_HTML-]